Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom

Minden, amit a mancsápolásról tudnod kell!

2019. 12. 04. 20:00:09

Minden, amit a mancsápolásról tudnod kell!


Mielőtt belemélyülnénk a témába, nézzük meg kutyánk mancsának felépítését, funkcióját!


Az emberekkel ellentétben a kutya kizárólag a lábujjain jár és fut. Mivel a természet nem adott cipőt a kutyának (bár lehet már kapni), az alsó mancsát igazán hasznos mancspárnákkal látta el. A mancspárnák segítségével a kutya információkat gyűjt a környezetéből. Különböző receptorokkal vannak felszerelve a talaj hőmérséklete, rezgései és állapota szempontjából. Ugyanakkor a mancsában lévő verejtékmirigyeken keresztül pedig infókat bocsát a környezetbe – azaz nyomot hagy maga után.
A káros hatásokkal (például idegen testekkel vagy durva felületekkel) szembeni védelem érdekében a mancspárnákat robusztus szaruhártya borítja. Ezen kívül a szaruhártya a karmokkal együtt jó tapadást biztosít minden típusú talajon.
A vastag szaruhártya alatt elhelyezkedő nagy zsírréteg biztosítja a szükséges, erős ütéselnyelést - az izom-csontrendszer összes struktúrájának, különösen a csontok és az ízületek védelmének biztosításához. Ezzel szemben a lábujjak közötti bőr nagyfokú rugalmasságot tesz lehetővé a kutyának, így lehetővé teszi a gyors manőverezhetőséget is. Összességében a mancs és különösen az alján található szaruhártya a kutya teljes súlyát hordozza.

 

Rendszeres ápolás – elengedhetetlen a kutya egészsége szempontjából

A kutya mancsa a fent leírtak alapján tehát hatalmas terheléseknek van kitéve nap mint nap. Annak érdekében, hogy hosszú ideig és jól tudja elvégezni fontos funkcióit, rendszeresen és helyesen kell gondozni. Nagyon sok szempontot kell figyelembe venni annak érdekében, hogy maga a mancs és ezáltal a kutya egészsége is a helyén maradjon!

 

A kutya mancsainak ellenőrzése

Ellenőrizzük le rendszeresen kedvencünk összes mancsát a sérülések, idegen testek, a lábujjak közötti bőrpír és a karom állapotának változása szempontjából. Azonban időnként maga a kutyusunk lehet a fő bejelentő. Ha gyakran nyalogatja a mancsát, akkor azt alaposabban meg kell vizsgálni! Lehet, hogy valami felsértette, de nagyobb gond esetén az allergia jelei mutatkozhatnak meg ebben a formában. Ilyen esetben érdemes felkeresni állatorvosunkat!
 

A mancspárnák gondozása

Különös figyelmet kell fordítania a kutya mancsán lévő párnáira! A párnák felületének lágynak, simának és ruganyosnak kell lennie! Ennek az állapotnak a fenntartása érdekében ajánlott a megelőző rendszeres ápolás. Hisz tudjuk, jobb megelőzni, mint a bajt orvosolni. Ha a felület már durva és repedezett, akkor már igencsak közbe kell lépnünk!


Mancsápoló termékek: Ügyelj a termékek összetevőire!

Még mindig léteznek mítoszok a mancs ápolásával kapcsolatban - és még a piacon elérhető tömérdek ápolási termékek is megnehezítik a gazdinak a választást, hogy milyen mancsápolót válasszon!
Ügyelj a tisztán természetes alapanyagokra, hisz sok kutya hajlamos arra, hogy bekenés után lenyalja a krémet. Sokan szoktátok kérdezni tőlünk, hogy nem lesz baja a kutyának, ha lenyalja a mancsápolót? Nem, de csak abban az esetben, ha nem tartalmaz káros összetevőket!

 

Mancsápoló alapanyagok, mint a vazelin, a fejőzsír és társai

A vazelin, fejőzsír vagy az ehhez hasonló anyagok teljesen alkalmatlanok a kutya mancsainak ápolására.
A vazelin és a fejőzsír ásványolajok. Ez először nem hangzik olyan rosszul, mert a "ásvány" szó nem cseng negatívan, de ezek a kőolajszármazékok csoportjába tartoznak. Ezek olyan anyagok, amelyeket a kutya nem szabad, hogy a szájába vegyen, mivel potenciálisan károsak az egészségre, ráadásul a kutya mancsára sincs kiemelkedő hatásuk, amelyet egészségesebb módon ne lehet elérni.

 

Természetes és hatékony megoldás

A megfelelő alternatívák mindenekelőtt a zsírtartalmú anyagok, például a kókuszolaj, shea vaj vagy kakaóvaj. Ezek megbízható védőréteget képeznek a mancspárnák körül, és teljesen ártalmatlanok, így nem lesz probléma, ha lenyalja kedvencünk! Ideális esetben egy kutya mancsát ápoló termék, mindamellett, hogy kizárólag természetes alapanyagokból áll, megfelelően is kell, hogy „működjön”, azaz hatékony legyen! Elsősorban például a barackmag-olaj, levendulaolaj, körömvirág gyógynövényes összetevőket használjunk! Ezek táplálják az igényes bőrt, segítenek a regeneráció során fellépő sérülések esetén - így rugalmasak és ellenállóak lesznek a külső behatásokkal szemben.

Mivel fennáll a veszélye annak, hogy kutyád ráfanyarodik a krémre, hangsúlyozottan természetes összetevőjű mancsápoló krémet használj, hogy kiskedvenced mindig egészséges és örömteli társad lehessen!

 

A tél veszélyei

Útsózás!!!

Véleményem szerint nem kell sok mindent hozzátennem ennek veszélyeire! A só kimarja kutyusunk talpát, majd a szennyeződések bekerülnek a sebbe, elfertőződik… de reméljük ez nem történik meg, mert tudatos gazdik vagytok!?
 Egyetlen egy kormányrendeletet találtunk arra vonatkozóan, milyen szabályok vannak az út sózásával kapcsolatban, idézem:

2010. szeptember 01-től hatályos 346/2008 (XII.30.) Korm. rendelet /5§.(2)/ értelmében

"Belterületi közterületen -a közúti forgalom számára igénybe vett terület (úttest) kivételével- síkosság-mentesítésre olyan anyag használható, amely a közterületen vagy annak közvetlen környezetében lévő fás szárú növény egészségét nem veszélyezteti."


Ezekből a sorokból számomra az derül ki, hogy járdát nem szabad sóval leszórni, az UTAKAT VISZONT SÓZZÁK! Ez azt jelenti, télen a mancs ápolását és gondozását a legjobb beépíteni a napi rutinba! Kötelező!

 

Mit tudsz tenni, hogy elkerüljétek a bajt? Javaslat a napi mancsápolás rutinhoz:

 

1. Séta előtt: Használj 100%-ban természetes mancsápolót!

A séta előtt kend be tappancsát kiváló minőségű mancsápolóval, így létrejön egy védőréteg, amely megvédi az érzékeny mancspárnákat a külső hatásoktól.


2. Séta után: a mancsok mosása és / vagy szárítása

Ha a mancsok nedvesek a séta után, akkor feltétlenül szárítsd meg őket! Ellenkező esetben "macerációnak" nevezett hatáshoz vezethet: a nedvességgel való hosszan tartó érintkezés a szövetek meglágyulásához vezet. Ez nem csak a bőr számára egészségtelen, hanem kiváló mikroklímát hoz létre a baktériumok és a gombák számára is - ennek eredményeként bőrfertőzés következhet be. Ha a kutya mancsa nagyon piszkos lett, vagy csimbókba lógnak a hódarabkák a lábujjak között és az utcán sétáltattad, akkor egy tál langyos vízben mosd le őket, így a hó, a piszok és az esetleges szennyeződések, törmelékek is lejönnek róla!


3. A mancsok ellenőrzése

Ha a tappancs tiszta és száraz, ellenőrizd, nem keletkezett-e seb, nem tapasztalsz-e bőrpírt. Ellenőrizd a lábujjak között is! Ha kutyusod hirtelen megnyalja vagy elkapja a mancsát, alaposan meg kell nézni őket! Az ilyen viselkedés gyakran azt jelzi, hogy valami nincs rendben.


4. Opcionális: Alkalmazd újra a mancsápolót

Ha bármilyen bőrpírt, száradást, repedést, apró sebet látsz, javasoljuk, hogy este ismételd meg a mancsápoló használatát.

 

Amint láthatod, az egész művelet nem tart tovább 1-2 percnél, viszont sokat segíthetsz a mancsok egészségének megőrzésében!


Szeresd, ápold és óvd kedvencedet!
Oszd meg másokkal is, ha hasznosnak találtad írásunkat!

 

Keresés