Kutya májproblémák ellen természetes táplálékkiegészítőkkel
A máj nagyon sok alapfunkciót lát el, számos folyamatban szerepet játszik. Például szerepe van a méregtelenítésben és az anyagcserében, tárolja az A-, D-, K- és B12 vitamint. Ezért kiemelt figyelmet kell szentelni védelmére, főleg, ha már valamilyen probléma fennáll!
Egészítsd ki természetes kiegészítőkkel kezelését, melyek sokkal jobban hasznosulnak, szemben a szintetikus készítményekkel.
Ebben a kategóriában csupa hasznos 100%-ig természetes terméket találsz, melyek segítik kedvenced májproblémák esetében!
Olvasd tovább
A májbetegség, különösen a krónikus májgyulladás (amelyet gyakran krónikus aktív hepatitisnek hívnak), sajnos meglehetősen elterjedt a kutyák körében. Ez alapvetően egy krónikus betegség, de ha ismétlődően fordul elő, akkor sajnos legtöbbször már akut májbetegségről beszélhetünk.
Mivel a máj az egyik legfontosabb belsőszerv és jelentős szerepet játszik számos különböző élettani folyamatban, így fontosnak tartjuk, hogy kicsit megismertessünk feladatairól és működéséről.
Számos oka lehet annak, hogy kedvencünknél miért alakul ki. A máj felel a méreganyagok eltávolításáért és ha túl nagy dózisban kapja ezeket, akkor a máj nehezen birkózik meg a toxinokkal és ez végül májproblémákhoz vezethet. Nézzük meg, mik lehetnek a kiváltó okok:
- bolhaírtó-, növényvédő- vagy gyomirtó szerek toxinokat, ólmot, arzént, foszfort, vasat és szelént tartalmaz, melyek megterhelik a májat
- gyógyszerek (kortikoszteroidok, antibiotikumok, gombaellenes szerek, féreghajtók, diuretikumok, NSAID-k, epilepszia elleni gyógyszerek, görcsoldók és a tesztoszteron készítmények) hosszan tartó és túlzott szedése májbetegséghez vezethet.
- különböző vírusos, gombás vagy bakteriális fertőzések (pl. leptoszpirózis, kokcidioidomikózis, adenovírus okozta hepatitis).
- fizikai sérülések (pl. gázolás).
- veleszületett betegségek (pl. májelégtelenség, réz lerakódásával kapcsolatos hepatitis) vagy fejlődési rendellenességek
- egyéb egészségügyi problémák (vérszegénység, Cushing-kór, szívférgesség, szívbetegség, hasnyálmirigy-gyulladás és daganat)
Tünetei:
A tünetek olyan változatos formában jelennek meg, mint amennyire szerteágazóan a máj funkcionál. A korai szakaszban csak néhány enyhe tünet jelentkezik, ha egyáltalán jelentkezik.
A későbbi szakaszok klasszikus tünetei:
- emésztőszervi problémák (pl. hasmenés, székrekedés, hányás, puffadás, rossz lehelet),
- étvágytalanság, fogyás,
- túlzott vizelés, túlzott szomjúság,
- túlzott nyáladzás,
- kedélyváltozás (pl. depresszió, letargia, szorongás, lelkesedés elvesztése),
- bőrproblémák (pl. pattanások, pikkelysömör, kiütés),
- sárgaság (a bőr és a szemfehérje besárgulása),
- rohamok (a betegség előrehaladott stádiumában)
A májbetegségekről részletesen itt tájékozódhatsz!
Diéta májbetegség esetében:
Májprobléma esetén kiemelten fontos, hogy könnyen emészthető és szintetikus adalékanyagoktól mentes étrendet biztosítsunk kedvencünknek. Ha teheted, te magad főzz neki és részesítsd előnyben a következő összetevőket:
- kiváló minőségű állati fehérjeforrások (pl. hal, csirkehús, alacsony zsírtartalmú sima joghurt, túró, tojás, tejtermékek)
- komplex szénhidrátok (pl. zabpehely, árpa, tökpüré)
- egészséges zsírok (pl. Omega-3 zsírsavak) Pl. Lazacolaj vagy kendermagolaj tökéletes választás!
- méregtelenítés segítése- ebben a kategóriában találsz 100% természetes méregtelenítőket
Egy májbeteg kutya étrendje a következőképp nézzen ki a példa kedvéért:
50% csirkehús, túró, tojás
30% árpa
20% sima tökpüré
+Természetes kiegészítők, melyeket ebben a kategóriában találsz!