Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Te itt vagy most: > >

Fülatka kutyáknál

Fülatka kutyáknál

Tartalom

#Mi is az a fülatka?

#A fülatka fertőzés gyakori tünetei

#Hogyan lehet megtudni, hogy fülatkával állunk-e szemben?

#A fülatkák hagyományos kezelése

#A fülatka otthoni kiegészítő kezelése

#Fontos tudnivalók a fülatka kezelésekor

 

 

Mi is az a fülatka?
 

 

Az atka egy parányi parazita, egy fertőzött állattal való közvetlen kapcsolat útján lehet összeszedni.
A fülatka általában a hallójáratokban él, pontosabban a fülcsatornák bőrfelületén, ahol elhalt szövetekkel és váladékkal táplálkozik.

Néha az atka a kutya testére is bevándorolhat. Ekkor viszkető területek alakulnak ki, legtöbb esetben: a háton, nyakon és a farok környékén. A fülatkának háromhetes életciklusa van, és több hétig is képes túlélni a gazdatest nélkül.

 

 

A fülatka fertőzés gyakori tünetei
 

 

Bármilyen korú kutyában feltűnhet, mégis a kölyköknél a leggyakoribb. Ha mindkét fül érintett, erős a fülatka gyanúja. Tünetei lehetnek:

  • Az érintett fül túlzott vakarása
  • Sötétbarna, morzsalékos, viaszos anyag a fülben
  • Gyakori fejrázás
  • Fájdalom, érzékenység, néha megduzzadt fül
  • Rossz szag az érintett fülből
  • Szőrhullás az érintett fül körül.

A fenti tünetek hasonlítanak más fülproblémákra, például az gombafertőzésre. Ezért az egyértelmű diagnózishoz, meg kell látogatni az állatorvost.

Az atkafertőzés külsőfül fertőzést, vagy maradandó károsodást okozhat a hallójáratban vagy a dobhártyában, ami halláskárosodáshoz vezethet.

 

 

Hogyan lehet megtudni, hogy fülatkával állunk-e szemben?
 

 

  • Távolítsd el a viasz-szerű váladékot a kutya füléből, ha nagyítóval mozgó foltokat látsz.
  • Alternatív megoldásként tégy a viaszos fülsárból egy keveset fehér papírlapra vagy konyhai papírtörlőre, és adj hozzá néhány csepp hidrogén-peroxidot. Ha barnásvörös foltokat látsz a papíron, kutyának valószínűleg atkái vannak. A foltok valójában a fül atkák által megemésztett vér.
  • Természetesen a tényleges diagnózishoz vidd kedvencedet állatorvoshoz egy mikroszkópos vizsgálatra.

 

 

A fülatkák hagyományos kezelése
 

 

Ha kutyának fülatka okozta fülfertőzése van, az állatorvos antibiotikumokat vagy gyulladáscsökkentőket (pl. kortikoszteroidokat) is felírhat a fertőzés kezelésére.

 


A fülatka otthoni kiegészítő kezelése

 

Mint sok más egészségügyi problémáért, az atkafertőzésért is leginkább a kutya legyengült immunrendszere felelős. A megfelelően működő immunrendszerű kutyákat kevésbé érintik az atkák.

Ebből következik, hogy az alapprobléma kezeléséhez: meg kell szabadulni az atkáktól; és ami még fontosabb,erősíteni kell a kutya immunrendszerét. 

Fontos a megfelelő ápolás is, például a bio Lila loves it fültisztító segítségével, ami kíméletesen oldja a megtapadt fülzsírt, csökkenti a viszketést, megszabadítja a hallójáratokat a kellemetlen szagoktól, megelőzi a gyulladást, baktériumok és gombák kialakulását. A Lila Loves It prémium Fültisztító oldat különlegessége a hatóanyagaiban rejlik. A természetes tejsavak, növényi tenzidek és a rozmaring olaj gyengéden és hatékonyan tisztítanak. A mikronizált ezüst szemcsék, cink és levendula olaj pedig ápoló és fertőtlenítő hatásukról ismertek.

Gyógynövényekkel a fülatka ellen
Ha inkább természetes vonalon szeretnél haladni, a gyógynövények kitűnő segítséget nyújtanak. Hatékonyan tisztítják a fület és megszabadítanak az atkáktól, bár a vágyott cél elérése tovább tart.

 

Íme néhány hasznos gyógynövény:

  • Ökörfarkkóró és fokhagymaolaj: A ökörfarkkóró antimikrobiális és vírusölő tulajdonságai miatt kiváló gyógynövény a kutya fülatka kezelésében. A fokhagyma antibiotikum; az ökörfarkkóróval kombinálva a fülproblémák hatásos ellenszere.
    A fülatka elleni gyógyír készítéséhez egyszerűen keverj össze ökörfarkkóró olajat és fokhagymaolajat 1-1 arányban. 30 ml olajkeverékhez adj tíz-húsz csepp tiszta olívaolajat (vagy E-vitamint). Keverd össze alaposan és vidd fel az olajkeveréket a kutya hallójáratába, és óvatosan masszírozd át a fülét.
  • Körömvirág és olívaolaj: a körömvirágolaj antibakteriális, gombölő és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. Nyugtatja és gyógyítja a bőrt.Adj 2 ml (kb. 2 csepp) körömvirágolajat 8 evőkanál olívaolajhoz. Jól keverd össze. Cseppentő segítségével adagolj 3-4 csepp olajkeveréket a kutyus fülének belsejébe, és óvatosan masszírozd meg a fülét. Naponta kétszer érdemes végigcsinálni.
  • Közönséges mahónia: erős antibiotikus és antibakteriális tulajdonságai hatékony gyógynövénnyé teszik a fülfertőzések vagy atkák kezelésére. Használd a gyógynövény olajos főzetét. Naponta egyszer vagy kétszer 1-10 csepp mindkét fülébe.
  • Bio fülcsepp: A Lila Loves It kutya fülcsepp hatékony ápoló, mely az egyedülálló természetes összetevőinek köszönheti hatékonyságát. A bio aloe vera kivonat, cink és levendula gyulladás- és irritáció csökkentő, a bio hamamelis kivonat vérzéscsillapító, a mikronizált ezüst és rozmaring kivonat pedig fertőtlenítő hatásáról ismert, míg a tejsav a gombák és baktériumok megelőzésében segíti

Kiegészítők az immunrendszer megerősítésére

A fülatkák eltávolítása mellett elengedhetetlen a gyógynövények és / vagy étrend kiegészítők használata a kutya immunrendszerének megerősítése érdekében. A paraziták nagyobb hatást tudnak gyakorolni egy gyenge immunrendszerű állatra.

 

  • Csipkebogyó: C-vitamin tartalma, antioxidáns, belsőleg adható, hogy támogassa az immunrendszert az atkák okozta fülfertőzések leküzdésében.
  • EchinaDog: A kasvirág természetes antimikrobás és fertőzésgátló: véd a baktériumok, vírusok, gombák és egyéb kórokozó mikrobák ellen. A hatásaként a sejtek egy természetes antivirális anyagot, az interferont fokozottabban termelik, így betegség esetén javasolt 2-3 alkalommal adagolni kutyádnak. Ezen kívül normalizálja az immunválaszokat, így allergiás reakciókat is csökkenti. A bodzabogyó A-, C-vitamint is tartalmaz. A szibériai ginzeng harmonizálja a belső elválasztású mirigyek és az immunrendszer működését.
  • Spirulina: A magas klorofill-, aminosav- és ásványi anyag-tartalommal rendelkezik. Tartalmaz többek között B1, B2, B3 , A és E vitamint, nyomelemeket például vasat is. Ezek hozzájárulnak a kutya vitalitásához, és szőrét fényesebbé, egészségesebbé teszi. A spirulina gondoskodik a bélflóráról is, méregtelenítő hatású és  hasznos tápanyagai támogatják az immunrendszert. 

 

 

Fontos tudnivalók a fülatka kezelésekor

 

  • A hatékony kezelés érdekében először tisztítsd meg a kutyusod fülét, mielőtt kezeled.
  • Ne feledd az atkák életciklusát, 3-4 héten át kell kezelni a fület, hogy teljesen megszabadulj az élősködőktől.
  • A fülatka rendkívül fertőző, gyorsan átterjedhet a család többi kisállatára is, ezért mindenkit kezelni kell, akkor is, ha nem mutatnak tüneteket. 
  • Komoly gondokat okozhat kedvencednél, mindenképp lássa állatorvos!

 

Tartalomhoz tartozó címkék: fülatka

Keresés