Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Te itt vagy most: > >

Cukorbetegség a kutyáknál

Cukorbetegség a kutyáknál

 

Tartalom:
 

#A cukorbetegség típusai

#Mi okozza a cukorbetegséget kutyáknál?

#Melyek a cukorbetegség tünetei a kutyáknál?

#Cukorbetegség kezelése

#A cukorbeteg kutya kezelésének kiegészítése

 

 

A cukorbetegség típusai

 
A kutyáknak (is) elsődleges energiaforrása a glükóz, viszont inzulin nélkül nem jut a sejtekbe. Ha pedig nem jut a sejtekbe, akkor a vérben halmozódik fel. A szabályozásában résztvevő hormonokat a hasnyálmirigy termeli. 
I. típusú cukorbetegség
Az I. típusú cukorbetegség akkor, fordul elő, amikor a szervezet megtámadja az inzulint termelő hasnyálmirigy-sejteket, így nem lesz képes elegendő mennyiségű inzulint termelni. Ez a fajta cukorbetegség a gyakoribb a kutyák körében. Ha kutyád testében nem termelődik elegendő inzulin, a szervezet nem képes megfelelően felhasználni vagy tárolni a vérben található cukrot, ami megnövekedett cukorszintet eredményez.
A túlzott cukor a vizelettel távozik a szervezetből, így a test szöveteiben nincs elegendő mennyiségben belőle, hogy az állandó energiaszintet fenntartsa.
Általában egész életen át tartó kezelést igényel. Nem az étrend okozza közvetlenül, de nagyban hozzájárul kialakulásához. Míg az embereknél az I. típusú cukorbetegség fiatal korban alakul ki, addig a kutyáknál döntően felnőttkori betegség, általában 7 és 9 év között jelentkezik, de fiatal kutyáknál is előfordulhat amelyet nagymértékben befolyásol a kutya étrendje és életmódja.
 
II. típusú cukorbetegség
A II. típusú diabétesz leginkább az elhízásnak, nem megfelelő étrendnek (sok szénhidrát) köszönhető. Ebben az esetben termelődik ugyan inzulin, de vagy nem megfelelően, vagy a sejtek nem annyira érzékenyek rá, mint kellene. Bizonyos esetekben, visszafordítható.
 

Mi okozza a cukorbetegséget kutyáknál?

 
 
Elhízás és nem megfelelő étrend
A túlsúlyos kutyák hajlamosabbak a cukorbetegségre. Ezenkívül, azok a négylábúak, akik étrendje túl sok magas glikémiás indexű táplálékot tartalmaz (pl. kukorica, teljes kiőrlésű búza, rizs, fehér burgonya, sárgarépa), idővel cukorbeteggé válhatnak.
A megelőzés érdekében fontos, hogy megfelelő táplálékkal lásd el kedvenced:
-nagyobb mennyiségben jó minőségű állati fehérje, 
-kis mennyiségű alacsony glikémiás indexű étel, keményítő nélkül (pl. burgonya)
Mozgáshiány
Ha a kutyus keveset mozog, túlsúlyossá válhat, ami viszont cukorbetegség egyik rizikófaktora.  Minimum napi 20-40 perc intenzív mozgás szükséges a zsírpárnák ellen.
Amitráz alkalmazása
Az amitráz bolha- és kullancsirtó termékben megtalálható rovarölő szer. Megállapították, hogy az amitráz a vércukorszint emelkedését okozhatja, ami cukorbetegséget eredményezhet. Kerüld el az ilyen készítményeket! Kiegészítheted a védekezéseteket fekete kömény porral, ami segít a bolha és kullancs távol tartásában!
Hasnyálmirigy gyulladás
Mivel a hasnyálmirigy termeli az inzulint, nagyon gyakori, hogy a cukorbeteg kisállatnak van vagy volt a cukorbetegséget megelőzően hasnyálmirigy gyulladása.
Gén technológiával módosított alapanyagok az étrendben
Ez abban az esetben áll fent, ha nem megfelelő táppal vagy maradékokkal eteted kutyádat, és tartalmaz ilyen gén módosított növényeket.
Bizonyos fajták fogékonyabbak a cukorbetegségre például:
Alaszkai malamut, vizsla, boxer, németjuhász, puli, uszkár, labrador
 

Melyek a cukorbetegség tünetei a kutyáknál?

 
 
• Túlzott szomjúság, fokozott vízfogyasztás
• Gyakori vizelés
• Éhség
• Súlycsökkenés
A kutya teste úgy reagál a magas vércukor szintre, hogy csökkentse- több vizet iszik, annak érdekében, hogy kiürüljön a vizelettel. A sejtjei a glükózt nem tudják hasznosítani, ezért egyfolytában éhes lesz.  Ugyan többet eszik, mivel nem tudja hasznosítani a szervezete, ezért fogyni fog.
Más jelei is vannak, például: fénytelen, gyenge minőségű szőr, szőrhullás, édeskés lehelet, ismétlődő húgyúti fertőzések, bőrfertőzések, nem gyógyuló sebek, letargia, kedvetlenség, látás problémák, szürke hályog.
A kezelés nélküli cukorbetegség veseelégtelenséghez, látásvesztéshez, bakteriális és gombás fertőzésekkel szembeni csökkent ellenálláshoz vezet, és máj- és húgyhólyagproblémákat okozhat. Nagyon fontos, hogy mielőbb fény derüljön rá és megfelelő kezelésben részesüljön a beteg.
 
 

Cukorbetegség kezelése

 
 
Az I-es típusú cukorbeteg kutyáknál egész életükön át inzulinterápiát kell alkalmazni. Az inzulinkezelés mellett, fontos, hogy a kutyus életének több pontját kezelhetjük, a glükózszint kordában tartása érdekében. Például megfelelő etetéssel és mozgással, természetes kiegészítőkkel már sokat tehetünk.
 

A cukorbeteg kutya kezelésének kiegészítése

 
Természetes, egészséges táplálék kis adagokban naponta kétszer vagy háromszor. A rendszeres és kis adagok megkönnyítik a szervezet számára a cukor, valamint az inzulin előállítását és felhasználását. Javasolt főtt vagy nyers étrend alkalmazása, így a magas szénhidráttartalom elkerülhető.
Kerülendő ételek:
Száraz vagy félnedves állateledelek, konzervek - általában a sok cukrot, tartósítószert és mesterséges színezéket tartalmazók.
Zsíros hús és túlzott olaj – A testnek enzimeket kell előállítania, különösen a zsír lebontása érdekében. A zsíros húsok emésztése pedig extra feladatot jelent a hasnyálmirigynek.
Magas szénhidráttartalmú ételek - ha a kutya étrendje sok szénhidrátot tartalmaz, végül cukorra bomlik. A vérben lévő túlzott cukor pedig a cukorbetegség előszobája.
Testmozgás és testsúly
A rendszeres testmozgás fontos, azonban a rendszertelen testmozgás destabilizálja az inzulinigényt, ezért a legfontosabb:minden nap ugyanolyan mennyiségű és időtartamú testmozgás, a nap azonos időszakában.
Ha a napi testmozgás megváltozik, a cukorbeteg kutyánál súlyos hipoglikémiás állapot alakulhat ki (veszélyesen alacsony vércukorszint). Elővigyázatosságból mindig vigyél magaddal valamilyen cukorforrást, amikor kimentek mozogni.
Ha a cukorbeteg kutya elhízott, a fokozatos fogyás erősen ajánlott. A fogyás csökkentheti a kutya inzulinigényét, ügyelni kell azonban a fokozatosságra, a gyors fogyást kerülni kell.
Természetes kiegészítők
Kiegészítheted az étrendet, hogy tovább segítsed a glükóz anyagcseréjét a szervezetben, a legyengített immunrendszert erősítheted, melyek segítik a tápanyagok felszívódását.
  • Élesztő: Az élesztőben lévő króm segít a testnek a vércukor hatékonyabb felhasználásában.
  • C- és E-vitamin szintén elengedhetetlen. Így a csipkebogyópor és a kendermagolaj is segítséget nyújt kedvencednek.
  • A fokhagyma stimulálja a gyomrot és a beleket, fokozza az emésztőszervek működését.
  • A gyógynövénykert keverék természetes antioxidánsokat, illóolajokat, enzimeket és rostokat biztosít, amelyek serkentik az emésztőnedvek kiválasztását, támogatják a bélflórát és stabilizálják az immunrendszert. A benne található pitypang például hatékonyan képes fenntartani és mérsékelni a vércukor szintet. 
  • Az aloe vera és a görögszéna magok képesek csökkenteni a vércukor szintet és serkentik az inzulin termelést.
  • Spirulina Alga antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező alga képes segíteni a testet az inzulin kiválasztásában, ezáltal csökkentve a vércukor szintet. Ezenkívül kiváló immunerősítő is.
  • Gyermekláncfű: A növényi keserű hatóanyagok, nyomelemek és vitaminok az egész emésztési folyamatra jótékony hatással vannak. A tartalmazott hatóanyagok támogatják a hasnyálmirigy működését és segítenek a vércukorszint szabályozásában. 
Ne felejtsd el, etesd helyesen kedvenced és mozogjatok sokat, élvezni fogjátok az együtt töltött időt!
Tartalomhoz tartozó címkék: cukorbetegség kutyabetegség

Keresés