Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom

Húgyúti fertőzések kutyáknál - tünetek, okok, gyógymódok

 

Tartalom

 
 
 
 
A húgyúti fertőzések gyakoriak kedvenceinknél és igen nehéz kikeveredni belőle. A kutyák húgyúti fertőzései a húgyutak három különböző részén fordulhatnak elő:
 
  1. az alsó húgyutakban (a hólyag alatt)
  2. a hólyagban 
  3. a hólyag felett (a vesékben)

 

A húgyúti fertőzések tünetei

 

 

Gyakori vizelés, ebből adódóan szobatisztaság elvesztése
Fájdalmas vizeletürítés (a kutya erőlködik vagy nyüszít, amikor vizelni próbál)
Vizelet mennyiségi és minőségi változásai
Vér a vizeletben
Megnövekedett vízigény
Kedvetlenség
Láz
Húgykövek esetén fájdalom
 
A megfelelő diagnózishoz különböző vizsgálatokra van szükség, pl. vérkép, vizeletvizsgálat, röntgen. A húgyutaknál az ultrahangos vizsgálat van előnyben részesítve a röntgen helyett Ha az alsó húgyutakban előforduló fertőzéseket nem kezelik időben, akkor veséket is elérheti, ami súlyos életveszélyes állapotot okozhat, ne késlekedj az állatorvos felkeresésével! A szuka kutyák fogékonyabbak a húgyúti fertőzésekre, rövid húgycsövük miatt, ezzel érdemes tisztában lenned. 
 
 

Az húgyúti fertőzések lehetséges okai

 
 
Leggyakrabban a baktériumok, gombák vagy paraziták okozzák, amelyek valamilyen módon eljutnak a húgyutakhoz és elszaporodnak ott.
 
Az egészséges kutya vizeletének pH-értéke általában kissé savas (6–6,5), amely a húsfogyasztásból ered. Tehát azoknál a kutyáknál, akiknek étrendje húsalapú, a baktériumok nehezebben élik túl a savas vizeletben, így kisebb az esély ilyen jellegű problémákra.
 
A krónikus vagy nagyon gyakran visszatérő húgyúti gondok esetében mindenképp változtass főtt, orvosi gyógytáp vagy B.A.R.F. étrendre. Állati eredetű fehérjetartalmú, alacsony szénhidráttartalmú, gabona nélküli étrenddel a vizelet pH-szintje (6–6,5), amelyben a baktériumok nehezen boldogulnak.
 
Baktériumok elszaporodásának egyéb okai:
 
Friss víz hiánya
Bizonyos gyógyszerek hosszan tartó alkalmazása
Pisilési lehetőség hiánya, aminek következtében a kutyának vissza kell tartania a vizeletet.
 

A vizelet pH-értéke és a hólyag egészsége

 
 
Az egészséges vizelet, enyhén savas (pH 6–6,5). Ha ettől lúgosabb az alábbi gondok jöhetnek szóba:
 
1. A baktériumok elszaporodása, ennek következtében létrejött fertőzés(ek)
2. Húgyhólyag-gyulladás (hólyaghurut): A húgyhólyag-gyulladás hajlamosít a hólyagfertőzésre.
3. Húgyúti kristályok és kövek:  A normál pH-tól tartósan eltérő vizelet pH különféle húgyúti kristályok, vagy kövek megjelenését eredményezi. 
 
Fontos az egészséges vizelet-pH fenntartása - nemcsak a húgyúti fertőzések, hanem a gyulladás és a kristályok és kövek képződésének elkerülése miatt is. 
Honnan tudod, hogy savas vagy lúgos a vizelete négylábú társadnak? A kutya (lehetőleg) első reggeli vizeletét pH tesztcsíkkal ellenőrizheted. Ha 7,5 feletti értéket mutat, akkor lúgossággal állunk szemben. Azonban ezt a vizsgálatot érdemes mondjuk 3 héten át heti 2-szer alkalmazni, mert dinamikusan és napszakonként is változhat, így ezáltal teljesebb képet kaphatunk róla.
 
 

Természetes gyógymódok a húgyúti fertőzések kezelésére:

 
 
Erre a célra olyan antibakteriális gyógynövényeket használj, mint amelyek baktériumellenesek, gyulladáscsökkentő és vízhajtó tulajdonságokkal rendelkeznek:
 
  • Közönséges mahónia: 
    Fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, vizelethajtó és antimikrobiális hatásokkal rendelkezik. 
     
  • Echinacea:
    Vagyis a kasvirág természetes antimikrobás és fertőzésgátló: véd a baktériumok, vírusok, gombák és egyéb kórokozó mikrobák ellen. A hatásaként a sejtek egy természetes antivirális anyagot, az interferont fokozottabban termelik, így betegség esetén javasolt 2-3 alkalommal adagolni kutyádnak.

     
  • Kanadai aranygyökér:
    Fertőtlenítő hatással bír és erősíti az immunrendszert. Hosszútávon viszont ne add kedvencednek! 

     
  • Fokhagyma:
    Alig bármely más növény rendelkezik nagyobb fertőtlenítési és ürítési lehetőséggel, mint a fokhagyma. Emellett gomba és baktériumellenes is.

     
  • Erdei gyógynövény mix:
    Nem csupán barf étrend mellé hasznos, hiszen tartalmaz: gyermekláncfüvet, amely számos jótékony hatása közül: erős vízhajtó, serkenti a vesék működését. A csalán elsősorban vizelethajtó és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert. Az alsó húgyutak gyulladásának csökkentésére és vesehomok kihajtásában is segítséget nyújt. Minden etetési mód mellett adagolhatod kedvencednek, sőt még az emésztésre is jó hatást gyakorol!

     
  • Ziliz gyökér:
    biztonságos és a benne lévő nyálka bevonja a belső nyálkahártyákat. Ezenkívül antimikrobiális és immunerősítő is.

     
  • Csukamáj olaj:
    Az olajban található A-vitamin jó állapotban tartja a hólyag és a húgyutak falát.

     
  • Csipkebogyó por: 
    Magas C-vitamin tartalommal rendelkezik, savassá teszi a vizeletet, ami segít a bakteriális fertőzések kezelésében. Kiváló gyulladáscsökkentő, amely a hólyag falát is erősíti.

     
  • Gyógynövény keverék- Urogenat
    Hatóanyagai: Az áfonya (Vaccinium spec.) tapadásgátló nyálkás anyagokat tartalmaz, amelyek megakadályozzák a baktériumok tapadását a húgyúti felületeken, így a kórokozók a vizelettel együtt távoznak. A tarackbúza (Agropyron repens) gyulladáscsökkentő, vízhajtó és vértisztító hatású. A medveszőlő (Arctostaphylos uva ursi) leveleiben arbutin és metil-karbutin található, amelyek antibakteriális hatást fejtenek ki a vesékben.

     
  • Roter Pointer:
    Hatóanyagai javítják a prosztata mirigyének véráramlását és támogatják a hólyag működését. A hagyományos gyógynövények és a kiválasztott növényi antioxidánsok biztosítják a vesén keresztüli jó vízelvezetést és a hólyag jobb ürítését. 

     
  • Almaecet:
    Savassága és antimikrobiális tulajdonságai miatt jó orvosság a húgyúti fertőzésekre. A kutya méretétől függően keverj össze 1 teáskanálnyit vagy 1 evőkanálnyit natúr joghurttal, és add a kutyádak. Segíthet az húgyúti fertőzések kordában tartásában és megelőzésében is.

     
  • Ezüstkolloid:
    Egy természetes antibiotikum kutyádnak. Az ezüst kolloidot évszázadok óta használják baktérium-, gomba- és vírusellenes tulajdonsága miatt. Éppen ezért kiváló immunerősítő hatással is bír, kedvenced nagy segítsége lehet húgyúti fertőzések idején is. 

     
  • Tiszta víz:
    Elengedhetetlen a húgyúti fertőzések leküzdésében. Ha kutyád nem iszik elegendő vizet, akkor nem is vizel sokat, ami ebben az esetben (is) probléma. Ez lehetőséget teremt a baktériumok elszaporodására a hólyagban és a húgyutakban. Ha kutyád nem iszik elegendő vizet, próbálj meg az ételéhez adni.

  • Vese gyógynövénykeverék: 
    Növeli a vizelet mennyiségét, és átöblíti a vesét és a hólyagot, így a salakanyagok könnyebben távozni tudnak a szervezetéből. A vesetea nem csupán vízhajtó, hanem az epekiválasztásra is jótékonyan hat. Segítséget nyújthat kedvencednek epekő vagy vesekő esetében is. A tarackbúza csökkenti a gyulladást, vértisztító, ezért meglévő vesegyulladás kiegészítő kezelésére is javasoljuk a használatát! A mezei zsurló vízhajtó, serkenti a vesék működését
Az alábbiakat is adagolhatod kedvenced táplálékához, vízhajtó és méregtelenítő tulajdonságuk miatt:
 

 

 

A kutya húgyúti fertőzésének megelőzése

 
  • Mindig ügyelj arra, hogy kutya előtt legyen friss, tiszta víz! A szűrt víz előnyösebb, mert elősegíti a szennyeződések és méreganyagok kiürítését!
     
  • Tápláld a kutyád természetes, egészséges húsalapú étrenddel, főtten vagy nyersen. Kerüld az alacsony minőségű, olcsó száraz tápokat, amelyek általában gabonaalapú szénhidrátokat tartalmaznak. Ezek megváltoztathatják a vizelet pH-ját, így a vizelési problémák kialakulásának megteremtik a megfelelő környezetet. A Naturavetal tápjai magas, minőségi hústartalommal rendelkeznek.
     
  • Alakíts ki rendszeres edzés- vagy játékidőt. A napi testmozgás csökkenti a stresszt, ami viszont csökkenti a fertőzések, gyulladások és betegségek előfordulását. Sétálj a kutyáddal legalább naponta kétszer.
     
  • Ha nem kinti kutyus, figyelj oda, hogy mindig úgy vidd sétálni, hogy ne tartogassa a vizeletét sokáig!
     
  • Használj gyógynövényeket a megelőzés esetében is, kúraszerűen! Az Urogenat, Gyermekláncfű lé, Vese gyógynövénykeverékRoter pointer közül csinálj negyedévente egy hónapos kúrát!
Tartalomhoz tartozó címkék: húgyúti fertőzés kutyabetegség

Keresés