Valóban szeretetet éreznek irántunk kutyusaink?
Ismerős lehet a pillanat, mikor mélyen kutyusotok szemébe néztek és elönt titeket a szeretet. Vajon kölcsönös érzésről van szó?
Biztosan tapasztaltátok már, hogy mikor szomorúak vagytok, akkor ebetek aggódó, szinte könnyfátyolos szemekkel az öletekbe hajtja a fejét. Vagy átéltetek már kismillió olyan hazaérkezést, mikor négylábú barátotok eufórikus állapotban köszönt benneteket. Akkor is, ha csak 10percre ugrottatok le a sarki közértbe.
Vajon tényleg szeretik a kutyák a gazdáikat, vagy csak mi ruházzuk fel őket emberi tulajdonságokkal?
Valóban “igazi szeretet” az amit kiváltunk a kedvencünkből, vagy saját érzésünket tükrözik csupán vissza?
Nos, a kutatások szerint mindkettő.
Mit mondanak a kutatások a kutya szeretetről?
Néhány évvel ezelőtt egy tanulmány leírta, hogy mikor kutyusunkkal szemkontaktust teremtünk, akkor mindkét szervezetben megemelkedik az oxitocin-szint.
Mindez egy olyan kapcsot teremt, ami az anya-csecsemő kapcsolathoz hasonlítható.
Említett kutatásban 30 kutya-gazdi páros vett részt. A tulajdonosok zárt térben fél órán át érintkeztek kedvenceikkel. A kutatók vizelet mintákat vettek embertől, állattól egyaránt az interakció előtt és után is.
Az eredmények beszédesek! Azoknál, akik több időt töltöttek azzal, hogy szeretettel telve egymás szemébe nézzenek, a következő eredmények születtek: Kutya – 130%-kal megnövekedett oxitocin-szint a vizeletben. Gazdi – 300%-kal megnövekedett oxitocin-szint a vizeletben.
Azoknál a pároknál, ahol elmaradt a szeretettel telt szemkontaktus, nem volt jelentős oxitocin-szint emelkedés.
Érdekességként bekerült a kísérletbe néhány farkas-gazdi páros is. A farkasok jellemzően nem alakítottak ki szemkontaktust a tulajdonosaikkal és nem volt oxitocin-szint emelkedés sem.
Akkor? Miért jelentős ez az eredmény?
Az oxitocin, egy a hipotalamusz által termelt hormon.
Úgy is ismerjük, mint “a szeretethormon”.
Mit befolyásol még ez a hormon?
- anyai gondoskodás és agresszió
- párok egymáshoz való kötődése
- szexuális viselkedés
- társadalmi felelősségvállalás
- emberi bizalom
- csökkenti a stresszválaszt és szorongást
Milyen további előnyei vannak az ember-kutya kapcsolatnak?
Az oxitocinon túl még számos előnye van kapcsolatotoknak.
Azzal, hogy úgy érezzük, kedvenceink feltétel nélkül szeretnek minket, boldogabbá teszik az életünket.
Két kutatóintézet 2016-ban (HABRI, Cohen Research Group) 2000 állattulajdonost vizsgált. Eredményeikben leírták, hogy a gazdik 74%-ának mentális egészsége, 54%-ának fizikális egészsége javult.
Másik HABRI kutatás kimutatta, hogy a társállatok egyfajta szociális katalizátorokként működnek. Azok a gazdik, akiknek kutyájuk van, könnyebben lépnek véletlen interakciókba, könnyebben ismernek meg új embereket és kötnek barátságokat.
Magyarul, mikor Fifit sétáltatjátok a háztömb körül, lehet, hogy életreszóló barátságot köttök. Másrészt ezek a séták nem csak kedvenceteket mozgatják le és rájuk van kedvező hatással, hanem rátok is.
Visszakanyarodva eredeti témánkhoz: Valóban szeretetet éreznek irántunk kutyusaink?
Nos, a kutatások azt mondják IGEN! Úgyhogy legközelebb, mikor kedvencetek eszét vesztve szalad elétek, szájában a labdájával, akkor szeretgessétek meg nagyon! Ha feszültek vagytok, akkor még kétszer annyira! Hisz nektek is jót fog tenni!
Vigyázzatok kedvenceitekre!