Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom

Miért büdös a kutyám? - 11 lehetséges ok

Mikor Mézit hazahoztam az örökbefogadó napról, nem mondom, hogy rózsa illata volt, kutyához képest is büdös volt. Fogta is a fejét a kis családom amikor hazavittem. Még hogy Mézi, inkább a Bűzbomba név jobban illene hozzá – mondta a feleségem . Azonban én tudtam, (na jó, inkább csak reméltem) hogy egy alapos fürdés, minőségi kaja, folyamatos higiéniai alapelvek betartása mellett változni fog az illatvilága és nem kell átkeresztelnünk. :-)

Az „ázott kutyaszag” kifejezést gyakran használjuk a kellemetlen szagokra. És ha a kutyád tényleg szaglik, azt nem csak Te érzed. Ekkor felteszed magadnak a kérdést, hogy vajon miért büdös a kutyám. Ennek számos oka lehet. Összegyűjtöttem 11, véleményem szerint az összes lehetséges okot, amiért a kutyánk büdös lehet!

Minden kutyának van egy jellegzetes szaga, egyes fajták pedig még szagosabbak, mint a többi.  Ezt a szagot a bőr olajtartalma okozza. A kutyák a mancsukon keresztül izzadnak, nem csoda, hogy nem illatoznak úgy, mint egy csokor ibolya. De a test más részein megjelenő kellemetlen szagok súlyos betegségeket is jelezhetnek, nem biztos, hogy egy fürdetéssel megúszod!


Íme 11 ok, amiért a kutyánk büdös lehet!


1. Bűzmirigyek

A kutya végbélnyílásában elhelyezkedő bűzmirigyek egyfajta olajos váladékot termelnek. Minden alkalommal, amikor bélmozgás történik, ennek az olajnak egy része felszabadul. Amikor a mirigyek megfertőződnek, az rossz szagot eredményez és még fájdalmas is lehet a kutyának. Előfordulhat, hogy az állatorvosnak ki kell nyomnia a bűzmirigyeket, de meg is kérheted, hogy mutassa meg hogyan kell, hogy otthon is el tudd végezni, ha szükségét érzed.


2. Fülfertőzés

A kutyák fülében - különösen a hosszú, lógó fülű fajtánál, mint például a Basset Hound – megrekedhet a nedvesség, és ez élesztőre emlékeztető szaggal jár. Tisztítsd rendszeresen a kutyád fülét kemikáliamentes fültisztító folyadék valamint vattapamacs segítségével! Ha a fülből jövő szag erőteljes és leginkább a romlott tejre hasonlít, akkor bizony irány az állatorvos! Valószínű, hogy négylábú kisbarátunk bakteriális fertőzésben szenved. Ha vakarja a fülét és rázza a fejét, az fertőzést jelent. Ezt persze az állatorvosnak kell diagnosztizálnia. Ha házi gyógymódot keresel, elkészítheted a saját fültisztító folyadékodat: próbáld ki az almaecetet és vizet, vagy varázsmogyorót (hamamelis). Enyhén permetezd a fülébe, ezután tégy rá meleg borogatást, majd töröld szárazra.
 

3. Bőrproblémák

Sokféle bőrbetegség okozhat kellemetlen szagot. Gyakori a seborrhea, amely meglehetősen áporodott, kéksajtra emlékeztető szagot áraszt. A seborrhea a kutya bőrén felhalmozódott élesztőgombák miatt alakul ki. Egyetlen megoldás a rendszeres fürdetés, fültisztítás és ha szükséges, gyógyszeres kezelés.
Egymást befedő bőrredőkkel rendelkező fajták hajlamosak erősen szaglani, mert a belső redők könnyen beizzadnak. Ez okozza a dermatitist és a fertőzéseket. Tartsd tisztán a redőket és használj rendszeresen erre kifejlesztett vegyszermentes redő tisztítót!
Hormonális zavar, gomba, bőrallergiák, paraziták vagy a bőr észrevétlen részén lévő fertőzés is idézhet elő rossz szagot.  Jelzés számunkra, ha a kutya folyton vakarózik és nyalja az érintett területet. Súlyos esetekben fordulj az állatorvosodhoz!
 

4. Lehelet

Általánosságban elmondható, hogy a rossz szájszag fő oka a beteg fogak és fogíny, fokozott nyáladzással együtt. A nyál mindent befed a szaggal amivel érintkezik.  Szerencsére léteznek olyan egyszerű módszerek, amelyek segítségével jobb lesz a kutya lehelete és megelőzheted a fogkőképződést. Az egyik legegyszerűbb módja, ha rendszeresen, akár napi szinten mosod kedvenced fogát vegyszermentes kutyafogkrémmel és egy ujjrahúzható fogtisztítóval vagy fogkefével! Létezik olyan természetes, por állagú termék is, melyet csak kutyánk ételére vagy vizébe kell keverni és megelőzi a fogkőképződést, vagy a lerakódott plakkot fel is lazítja!

Ha már késő a megelőzés, ami egyébként a legfontosabb, keresd fel állatorvosodat súlyos fogkő esetén, vagy válaszd az altatás nélküli ultrahangos fogtisztítást! Léteznek rágókák és csontok, amelyek segítik a kutya természetes szájszagának visszaállítását, fogak tisztítását, ráadásul jutalomfalatként is szolgálnak, de a teljes hatékonyság érdekében mosd rendszeresen a fogát!

Rossz leheletet eredményezhet az is, ha gond van kedvenced tüdejével vagy bélrendszerével. Bizonyos betegségeknek, mint például a cukorbetegség vagy vesebetegség, szintén jelzése lehet a kellemetlen szájszag.
 

5. Étrend

Ha a kutyus sok szénhidrátot vagy adalékanyaggal teli ételt eszik, ez megváltoztatja a teste kémiai tulajdonságait, ebből is adódhat a kellemetlen szagú bőr vagy száj. Megelőzésképpen kapjon magas fehérjetartalmú, minőségi és adalékanyag mentes ételeket (a minőséget az összetevők alapján mondom, nem ami a csomagolásra van szlogenként írva)! Mivel kutyánk immunrendszerének 80%-át a bélrendszer biztosítja, így egyébként is érdemes odafigyelni, hogy a lehető legtisztább termékeket kapja egészségének védelme érdekében!

 

6. Gázképződés

Időnként fellépő hasi morgás normális. Leginkább az emberi ételek okoznak gázképződést kutyáinknál, így ezeket lehetőleg kerüld (borsó, bab, magas zsírtartalmú ételek, tejtermékek)!  Akár a durván őrölt gabona is lehet kiváltó ok, ezért érdemes mindig elolvasni az eledelek leírását, hogy van-e benne „gázos összetevő”. Lehet, hogy elegendő áttérni egy másik fajta kutyaeledelre, vagy akár a BARF étrendet előtérbe helyezni! Léteznek olyan gyógynövények (pl: levendula), vagy gyógynövényes kekszek, melyek enyhítik kutyáink gázképződését, érdemes beszerezned, ha ezzel küzdötök!

Ha azonban a gázképződés túlzott és penetráns, akkor ez egészségügyi problémát  - valószínűleg emésztőrendszeri rendellenességet - jelezhet, vagy az is elképzelhető, hogy a húst nem tolerálja. Mindenképpen lássa állatorvos ebben az esetben!

 

7. Takaró és játékok

Rendszeresen mosd ki a kutya takaróját és játékait! Ha elkezdenek szaglani, akkor azt a kutya és az egész lakás is átveszi. A rágójátékra is különös figyelmet kell fordítani, mivel a kutya ezt a szájába veszi, nyál és szennyeződés kerül rá. Mi 2-3 hetente szükségesnek érezzük kimosni a plédjét, amire szerintem ő sem neheztel! :-) 


8. Húgyúti fertőzés

Az erős szagú vizelet húgyúti fertőzésre utalhat. Ezek gyakoribbak, mint gondolnád. A fertőzés jelei közé tartozik a fokozott szomjúság, gyakori kikéredzkedés vagy láthatóan fájdalmas vizelés. A szúrós szag előfordulásának további okai lehetnek a cukorbetegség, gombás fertőzések, vesekő vagy vesebetegség. Figyeld meg, tapasztalod-e az említett jeleket. Amennyiben igen, mutasd meg állatorvosnak!

 

9. Ápolás

A kutya szőrének rendszeres ápolása megelőzi a rossz szagok kialakulását. Természetesen más, amikor kinti kutyáról beszélünk, csak bentiről, vagy bejárósról! Ha bejárós, akkor valószínűleg gyakrabban (túlzásba azért ne essünk, nem kell naponta fürdetni), ha csak bent tartózkodik (kivéve az eü sétákat), akkor ritkábban, ha csak kinti a kutyus akkor talán egyáltalán nem érdemes fürdetni. Természetesen ez fajta és szőrzet függő is! Ha Te magad nem tudod megoldani a fürdetését, vidd el egy megbízható kutyakozmetikushoz! Fürdetések között rendszeresen keféld ki a bundából az elhalt szőrt, piszkot és nyálat. Ez már önmagában is sokat tesz a szagok ellen. Illetve fontos, hogy minőségi, vegyszermentes kutyasampont használj, ellenkező esetben bőrproblémák is kialakulhatnak!

 

10. Hempergés

Bár embertársaik szörnyülködve nézik, a legtöbb kutya imád kint hemperegni a koszban, fűben, homokban, sárban és még istentudjamiben. A kutyus csak arra törekszik, hogy elfedje a szagát, ha úgy érzékeli, hogy egy másik állat behatolt a területére, vagy éppen szükségét érzi, hogy valamely gyógynövénybe, esetleg sárba dagonyázzon, ugyanis érzi, ha a szervezetének szüksége van rá (bőrnyugtatás, ásványi anyag hiány, stb.). Ha azonban pont egy kakit talál meg, akkor az Ápolás részt olvasd el még egyszer és járj el a benne leírtak alapján! De tiltani semmikép ne tiltsd, hisz kutya! Sőt, gyermekeink is mindig megtalálják a legnagyobb pocsolyát! :-)
 
 

11. Nedves kutya

Lehet, hogy kutyádnak jó illata van fürdés előtt, ám a fürdés alatt és után teljesen más a helyzet.  A nedves kutyák kellemetlen szagának az az oka, hogy fürdetéskor a bőr elhasznált olajrétege, élesztőgomba, szennyeződés és más mikroorganizmusok szabadulnak fel. Mindenképp minőségi, vegyszermentes ápolószereket használj, hogy a bőrén lévő természetes bacikat ne bántsa! Fürdetés után alaposan szárítsd meg a bundáját és a „nedves kutya” szag eltűnik! Kutyaparfümöt NE használj, eddig nem találkoztam természetes megoldással, így ez problémát okozhat a bőrének! Legyen gyanús, ha valamilyen pacsulit használva még több óra után is tutti-frutti illata van kedvencednek. Ebben az esetben a termék szintetikus illatanyagot tartalmaz. Használj inkább olyan ápolószert, amiben mondjuk van gyógynövény és szereted az illatát, pl. levendula és még jótékony hatása is van!


Egy biztos. A kutyának kutya illata van, ami lehet szerethető és lehet orrfacsaró is, utóbbi esetben menj végig a pontokon és ellenőrizd, hogy minden eshetőséget és betegséget kizárj! 

Ui.: Mézi most már illatos, mint egy krizantém! :-)

Keresés