Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom

Hasnyálmirigy gyulladás kutyáknál

 

Tartalomjegyzék:

 
 
 
 
 

Milyen feladatokat lát el a hasnyálmirigy?

 

 

- inzulin termelés: mely a glükóz felhasználásához és tárolásához szükséges a szervezet számára

- hasnyálmirigy-enzimek (amiláz, lipáz és proteáz) előállítása, amelyek lehetővé teszik az emésztőrendszerben található zsírok és fehérjék emésztését és felszívódását.

Érdekesség: az ember nyálában található amiláz, a szénhidrát bontáshoz szükséges enzim. Kutyák nyála nem tartalmazza, így ez teljes mértékben a hasnyálmirigyre hárul. Ezért (is) nagyon fontos, hogy mit eszik a kutya, hiszen nem csak a pocakjára van hatással, hanem az egész emésztőrendszerére, beleértve a hasnyálmirigyét is.

 
 

Mi a hasnyálmirigy-gyulladás?

 
 

A hasnyálmirigy rendelkezik egyfajta beépített ellenőrző funkcióval, amely megakadályozza saját enzimjeinek (mint fehérjének) a lebontását. Amikor azonban a hasnyálmirigy begyullad, ez a beépített ellenőrző és egyensúlyozó rendszer sérül. Ez pedig ahhoz vezet, hogy a hasnyálmirigy elkezdi emészteni önmagát. A gyulladás lehet enyhe, vagy súlyos, akár vérzéssel járó.

A heveny hasnyálmirigy gyulladás hirtelen jelentkezik. Ebből felépülve néhány kutyánál továbbra is visszatér a betegség, és a tünetek idővel fokozatosan súlyosbodhatnak és krónikus gyulladássá válhatnak. 

Súlyos gyulladás esetén a hasnyálmirigy-enzimek a hasüregbe szivároghatnak a hasnyálmirigyből és elkezdhetik emészteni a környező szerveket (pl: máj, epevezetékek, epehólyag és belek), bennük maradandó károsodást okozva.

Ha számos, emésztőenzimet termelő sejt károsodik, akkor nem keletkezik elegendő mennyiségű enzim az ételek megemésztéséhez. Ez az állapot a hasnyálmirigy-elégtelenség.

Ha nagyszámú inzulint termelő sejt pusztul el, diabetes mellitus (cukorbetegség) alakulhat ki, ekkor inzulinkezelésre lehet szükség.

 
 

A hasnyálmirigy-gyulladás tünetei kutyáknál

 
  • étvágytalanság, táplálkozási zavar,
  • súlyos hányás és hasmenés (néha véres),
  • sárga, zsíros széklet,
  • erős hasi fájdalom (nyüszítés és púposított hát), haspuffadás,
  • letargia és gyengeség,
  • esetenként láz,
  • járási nehézség
 

Mi okozza a hasnyálmirigy-gyulladást?

 
 
Nem lehet meghatározni egyetlen alapproblémát, de vannak kiváltó okok: 
 
- A legtöbb állatorvos egyetért abban, hogy az egyik ilyen kiváltó ok az étrend. A feldolgozott élelmiszerek nagyon megterhelik a kutya hasnyálmirigyét, mivel ezek az ételek nem tartalmaznak természetes enzimeket. Ekkor a hasnyálmirigynek nagyon keményen kell dolgoznia, hogy extra enzimeket állítson elő az ételek megemésztéséhez.  
Ezenkívül a magas szénhidráttartalmú eleség szintén erőfeszítést és többletmunkát igényel, hiszen a kutyák gyomra húsevők révén, az állati fehérjét és zsírokat könnyen bontja, erre van „berendezkedve”. Ezek eredményeként a hasnyálmirigy állandó stresszben és gyulladásban van. Továbbá sok kutya túlságosan magas zsírtartalmú ételt kap, ami szintén kiváltó tényező lehet, és visszatérő hasnyálmirigy gyulladást eredményezhet.
 
- Anyagcserezavar, elhízás,
 
- A hasnyálmirigy sérülése vagy traumája,
 
- Bakteriális fertőzések.
 
A hasnyálmirigy-gyulladás bármilyen korú kutyáknál előfordulhat - különösen a mozgásszegény életmódban, magas zsírtartalmú étrenden élőknél.
Fajta szerint a törpe schnauzerek és a yorkshire terrierek hajlamosabbak a hasnyálmirigy-gyulladásra.
 
 

Diagnózis és kezelése

 
 
Ha a kutyánál a fenti tünetek jelennek meg, az állatorvos hasnyálmirigy-gyulladásra gyanakodhat. Valószínűleg vérvizsgálatot végez a lipáz- és az amilázszint ellenőrzésére. Ezután speciális hasnyálmirigy lipázt kér le a vérből és hasi ultrahang is készül. Ha az értékek a normál tartomány felett találhatók, nagy a hasnyálmirigy gyulladása esélye. Ez az állapot kórházi kezelést igényel!
A kis beteg legalább 24 órán át nem ehet és ihat, a hasnyálmirigy megpihen. Ha a tünetek néhány nap alatt enyhülnek, újra lehet kezdeni a táplálást kis adagokban, könnyen emészthető, alacsony zsírtartalmú ételekkel. Ezenkívül a folyadék- és elektrolit-egyensúlyt biztosítják a kedvencnek. Betegség súlyosságától függően, de többnyire fájdalomcsillapítókra, antibiotikumokra is szükség lehet.
 
 

A hasnyálmirigy-gyulladás kilátásai

 
 
Az akut hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő kutyák, azonnali kezelés esetén általában maradandó károsodás nélkül felépülnek, de a nagy átlag több hetes intenzív kezelést igényel!
Ha azonban nem kezelik megfelelően, az állapot tovább romolhat. A hasnyálmirigy bevérzése válságos állapotot jelez, akár a kutya életébe is kerülhet.
 
 

Megelőzés

 
 
Két dolog, amellyel megakadályozhatod a hasnyálmirigy-gyulladás kialakulását:
 
Testmozgás
A testmozgás javítja és elősegíti az emésztést és a bélmozgásokat, egészségesebb emésztőrendszert eredményezve, valamint csökkenti/megakadályozza az elhízást, mely szintén gyakori kiváltó ok.
 
Étrend és kiegészítők
A megoldás a kiegyensúlyozott és természetes étrend. Ne etesd túl a kutyád, zsíros, szénhidráttal teli vagy egészségtelen ételekkel, válassz szintetikus adalékanyagoktól, tartósítószerektől mentes, megfelelően magas hústartalmú kutyaeledelt!
 
 

Természetes gyógymódok

 
 
Fontos, hogy kapjon emésztőrendszerre kedvezően ható kiegészítőket, gyógynövényeket a kedvenced,  különösen, ha feldolgozott ételekkel (száraztáp, konzerv) eteted.
A gyógynövények és kiegészítők, valamint egy természetes étrendre (főtt vagy nyers etetés) való átállás támogatja a máj és a hasnyálmirigy működését, így a hasnyálmirigy-gyulladás megelőzhető.
 
Étrend
 
Ha kutyád hasnyálmirigy-gyulladásban szenved, vagy megvan rá a hajlama akkor kímélő, alacsony zsírtartalmú étrendet kell tartanod számára. Leginkább főtt vagy nyers etetéssel kivitelezhető.
A főtt ételek és a nyers etetés (B.A.R.F.) esetében is fontos, hogy zsírszegény húsok kerüljenek a tálba. 100 %-ig azonban a zsírt sem nem szabad kiiktatni, a zsírban oldódó vitaminok miatt.
A hasnyálmirigy inzulint termel. A cukorbeteg kutyák hajlamosak a hasnyálmirigy-gyulladásra és fordítva, a hasnyálmirigy-gyulladás cukorbetegséget is okozhat. Ezért figyelni kell a bevitt cukor mennyiségére is. Mellőzd a magas cukortartalmú zöldségeket (például sütőtök, friss kukorica, paszternák), gyümölcsöket és a gabonákat.
A hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő kutya étrendjének 50%-ban alacsony zsírtartalmú állati fehérjét, 25%-ban szénhidrátot, valamint kis adagokban alacsony glikémiás indexű zöldségeket kell tartalmaznia. Ez száraz tápok esetében nehezen valósul meg, gyógytápoknál pedig a magas szénhidrát arány miatt nem tökéletes. Mind a vizet és az ételt kis adagokban biztosítsd a nap folyamán, hogy ne terheljed a hasnyálmirigyét. 
 
Javasoljuk ebben az időszakban a CuraCanis® Gyomor-, bél- és hasnyálmirigy kímélő természetes kutyaeledelt, mely 100%-ban természetes összetevőkkel és gyógynövényekkel szolgálhatják a kutya egészségét hasnyálmirigy problémák esetében.
 
 
Gyógynövények
 
A gyógynövényeket legjobban a hasnyálmirigy működésével kapcsolatos szervek támogatására lehet használni. Ehhez általában a máj és az emésztőrendszer élénkítésére lesz szükség.
 
Mind megelőzésként, mind a kezelés mellé az alábbi gyógynövényeket, gyógynövény-keverékeket javasoljuk:
 
Máriatövis olaj:
Egy gyógynövény, amely támogatja és méregteleníti a májat
 
MyBulldog BodyPure: 
Máriatövist, gyermekláncfüvet, petrezselyemlevelet, bojtorjángyökeret, kakukkfüvet, zsályát tartalmaz. Méregtelenítésben segíti kedvenced szerveit.
 
Cickafarkfű:
A cickafark erősíti a hasnyálmirigyet és csökkenti annak gyulladását, javítva a vérkeringését.
 
Gyermekláncfű:
A növényi keserű hatóanyagok, nyomelemek és vitaminok az egész emésztési folyamatra jótékony hatással vannak. A tartalmazott hatóanyagok támogatják a hasnyálmirigy működését és segítenek a vércukorszint szabályozásában
 
Bojtorján:
Fokozza a máj epe- és enzimtermelését, elősegíti az emésztést és csökkentheti a hasnyálmirigy leterheltségét.
 
EchinaDog:
Immunerősítő gyógynövényeket tartalmaz, melyek adhatók hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő kutyának a test felerősítésére, különösen bakteriális fertőzés okozta hasnyálmirigy-gyulladás esetén.
 
Emésztőenzimek- Pancreatin P:
Az emésztőenzimek adagolásával leveszed a terhet a hasnyálmirigy munkájáról, így megkönnyíted az egész emésztési folyamatot. Javítja a tápanyagok felszívódását, támogatja az anyagcserét és segít csökkenteni a bél gyulladásos folyamatait.
 
Probiotikumok:
A krónikus hasnyálmirigy-gyulladásban szenvedő kutyák számára a probiotikumok szedése hasznos a kiegyensúlyozott bélflóra biztosításához. Ez különösen fontos, ha korábban antibiotikumokkal kezelték. A probiotikus kiegészítőkben található jó baktériumok támogatják az emésztést.
 
Csipkebogyópor (C-vitamin) és Kendermag olaj (E vitamin) :
A C és E vitaminok antioxidánsok, amelyek csökkenthetik a hasnyálmirigy-gyulladás felerősödésének gyakoriságát és súlyosságát. Továbbá felgyorsíthatják a gyógyulást.
 
PerNaturam pankrema gyógynövénykeverék:
Szabályozza a tápanyagok felszívódását, különösen a lipid anyagcserét. A PerNaturam Pankrema elősegíti a hasnyálmirigy és a máj működését. A gyógynövények különleges keveréke serkenti az emésztőmirigyek szekrécióját és javítja a zsír emésztését.
 
Hepatika:
Mely a máj működését és méregtelenítését segíti. Ez hasnyálmirigy gondok kezelése során fontos, másrészről az esetleges gyógyszeres kezelés miatt is jól kedvencednek!  Tartalmaz máriatövismag koncentrátumot, amelyet már a középkor óta ismernek, elősegíti a máj működését, a spirulinát és a chlorella mikroalgát, segítik a vízelvezetést, elősegítik 
vérképződést és magnéziumot szolgáltat, a gyermekláncfű gyökér javítja az epe működését
 
Fontos megelőzés céljából figyelni, viszont ha már hasnyálmirigy gondokkal küzdötök, tudod támogatni kedvenced felépülését természetes módon is!
 
Felhasznált irodalom:
Eldredge, et al. Dog Owner's Home Veterinary Handbook 4th edition (Wiley Publishing, 2007).
C.J. Puotinen, Natural Remedies for Dogs and Cats (Keats Publishing, 1999).
Merck Publishing and Merial. The Merck/Merial Manual for Pet Health (Merck, 2007).
R.H. Pitcairn, The Complete Guide to Natural Health for Dogs and Cats (Rodale, 2005).

Keresés