Mi okozhat hasmenést a kutyáknál?
- Emészthetetlen tárgy lenyelése pl. fű, zsinór, játék
- Mérgező anyag lenyelése, pl. fagyálló
- Új ételek bevezetése
- Vírusfertőzés pl: parvovírus
- Gyógyszerreakció pl: antibiotikumok okozta hasmenés
- Stressz és szorongás
- Rossz minőségű ételek, nézd meg itt 100% természetes száraztáp kínálatunkat!
- Túletetés
- Nagy mennyiségű zsír az étrendben
- Ételallergia
- Gyenge immunrendszer
- Gyenge emésztőrendszer
- Bélparaziták (például férgek és giardia)
- Egyéb súlyosabb betegségek, (például gyomorfekély, hasnyálmirigy-gyulladás, vastagbélgyulladás, gyulladásos bélbetegség, vese- és májbetegség vagy gyomorrák)
A hasmenés veszélyes jelei és tünetei
Ha a hasmenést a következő tünetek kísérik, állatorvoshoz kell fordulnod:
- Láthatóan rossz közérzet
- Puffadás
- Láz
- Véres vagy nyákos széklet
- Kiszáradás jelei
- Hányás
A hasmenés folyadékvesztést okoz a szervezetben, ami kiszáradáshoz, sav-bázis egyensúlyhiányhoz vezethet. Különösen akkor, ha a hasmenés hányással, lázzal jár és a kutyus nem hajlandó vizet inni. Ekkor azonnali állatorvosi ellátásra és kezelésre van szükség!
Megelőzés:
- Tanítsd meg, hogy az utcán nem vehet a szájába semmit, ne igyon pocsolyából
- Figyelj arra, hogy olyan játékai legyenek, aminek „alkatrészeit” nem tudja megenni
- Rendszeresen kapjon féreghajtót, a paraziták megelőzésére
- Megfelelő minőségű és mennyiségű ételt kapjon, ne etesd összevissza
A végtermék kinézete
Lágy, világos színű széklet, amely nem tartalmaz vért vagy nyálkát:
Ebben az esetben, várhatóan kutyusod hamar túl lesz rajta, főleg ha egyéb tünetet nem tapasztalsz. Legtöbbször az etetési problémák okozzák vagy ha kedvenced megevett valamit, amit nem kellett volna. Koplaltasd, 2-3 napig diétás ételt és probiotikumot adj neki!
Ha rendszeresen jelentkezik, gondold át az etetését, a nem megfelelő minőség, étel intolerancia is okozhatja a panaszokat.
Szürkés széklet
Ha szürkés és lágy, nyálkás a széklet, akkor az étrendben túl sok a zsír. Ami több szempontból is veszélyes. Egyrészről elhízásos vezet, másrészről pedig a hasnyálmirigye leterheléséhez, amely a gyulladásához vezet és igen súlyos állapotba kerülhet kutyád!
Ha szürke, de normális állaga van, valamint több napon át fennáll, akkor keressétek fel az állatorvosotokat, epe-, máj- és hasnyálmirigy problémára is utalhat.
Zöld színű széklet:
Általában az elfogyasztott táplálék miatt válik zölddé a kaki. Például, ha olyan táppal eteted, amely színezéket tartalmaz, füvet evett kedvenced, esetleg olyan kiegészítőt kap (pl.spirulina) amely megszínezi a székletét. Ha a táp okozza, keress minőségi eledelt számára, amelynek magas a hústartalma, gabonamentes, nem tartalmaz mesterséges színezékeket és aromákat!
Sárga vagy barna vízszerű vagy habos széklet:
Ez a széklet probléma több okból kifolyólag is lehet: étrendváltozás, parazita fertőzés, stressz, fertőzés (pl.parvovírus). Ha ilyen hasmenést tapasztalsz, de kutyusodnak láthatóan nincs más tünete pl. láz, puffadás, bágyadtság, akkor diétás étellel etesd, adj neki probiotikumot és sok folyadékot! Ha a hasmenés erősödik és más tünetet is tapasztalsz, vidd el kedvencedet az állatorvoshoz!
Fekete, kátrányszerű széklet:
Azonnal vidd állatorvoshoz! Alvadt vér miatt válik fekete színűvé, belső vérzés vagy súlyosabb betegség tünete! Mielőtt kétségbe esel gondold át mit evett kedvenced, a vörös húsok vagy pl. cékla elfogyasztása nagyon sötét székletet eredményez.
Véres hasmenés
Ha véres hasmenést tapasztalsz, azonnal állatorvosi kezelés szükséges, hiszen fennálló vérzésre utal!
A hasmenéses kutya etetése
Először is egy 8-12 órás koplalás jótékony hatással lehet, ne erőltesd kedvencedbe ételt, csak arra figyelj, hogy sok folyadékot igyon!
Ezt követően kis adagokban adj neki enni, kímélő ételt, a legjobb ha rostban gazdag ételt főzöl neki és kiegészíted probiotikummal!
A hasmenés okairól és kezeléséről itt olvashatsz részletesebben!