Kullancs- és bolhairtás belsőleg: valóban biztonságosak ezek a szájon át bevehető tabletták?
Mint minden kisállat gazdija, Te is bolha- és kullancsmentes otthonra és kedvencre vágysz. Azt sem szeretnéd, hogy megközelítsék a kutyádat, ezzel is emelve a fertőzés kockázatát.
Nem lenne kényelmes minden, vagy minden harmadik hónapban beadni a kedvencednek egy ízletes rágótablettát ami majd távol tartja tőle a kullancsokat és bolhákat?
Nos, van erre lehetőség. Minden rendben, probléma megoldva.
Vagy mégsem?
Mik is ezek a szerek?
Itthon is ismert márkák, nap mint nap futnak a TV reklámok. Egyik ilyen márka aktív összetevője az afoxolaner, a másiké pedig a fluralaner. Ezeket a tablettákat 2013-2014-ben dobták piacra az Usa-ban. Az egyiket havonta, a másikat három havonta kell adagolni a leírás szerint.
Hogyan is "dolgoznak" ezek a szerek?
Finom, ízletes rágó a kedvencednek amit szívesen elfogyaszt. Ami után a szervezetbe kerül, beszivárog a véráramba, majd a bolha, illetve kullancs csípése után a kártevők a méreg hatására elpusztulnak.
Mindkét peszticid anyag a kártevők idegrendszerét támadja meg. Szóval ezek a szerek megsemmisítik a rovarokat, viszont ha ezek ennyire károsak a rovarokra, mit okozhatnak a kedvenced szervezetében?
Ezek az anyagok a tabletta elhagyása után is hosszú ideig a kedvenced szervezetében maradnak és (még ha szükséges is) nem lehet egyik napról a másikra semlegesíteni.
Első stop az FDA
Minden szernek vannak mellékhatásai és meg akartam találni, hogy milyen reakciókat okozhatnak a kutyámnál. Az első megállás nálam az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA), ami összegyűjti a mellékhatásokat egy weboldalon.
Nem volt szerencsém, sajnos nem találtam semmit ezen a weboldalon. Így új úton indultam el, a gazdik és az állatorvosok felé. Szerencsémre rátaláltam Dr. Elizabeth Carney-ra, aki használható információval szolgált.
2014. novemberében, amikor e két szer útjára indult a nagyvilágban, Dr. Carney írt róluk a blogjában. A bejegyzés alá sorban érkeztek a kommentárok olyan gazdiktól, akiknek a kutyáján már észleltek mellékhatásokat.
A doktornő többet szeretett volna tudni.
Így benyújtott egy kérelmet a FOIA-nak, hogy megszerezhesse a leírást, így megosztotta a weboldalán is.
A következő táblázatban az látható, hogy 2016. januárjától-márciusig mennyi állatnak és melyik összetevőjű szert adták a gazdáik.
Hányás, letargia, hasmenés a leggyakoribb mellékhatás. Rohamok mindkét szernél fordultak elő már 2016 első felében és több haláleset is történt! Leginkább pedig kedvencünk máját támadják meg.
Érdeklődj, kérdezz, gyűjts tapasztalatokat másoktól
A Facebookon található több információ ezekről a szerekről. Két oldal is foglalkozik tragikus történetekkel, olyan gazdiktól, akik nem is sejtették miket okozhatnak ezek a szerek.
Néhány írás elbűvölő, néhány figyelmeztet. Egy gazdi jelentése szerint a tabletta elhagyása után 12 hónappal is ölte még a kullancsokat (és okozott mellékhatásokat) a véráramban keringő szer, elgondolkodtató!
Mindamellett, hogy súlyosan káros anyagokat tartalmaznak, a hatékonyságuk is megkérdőjelezhető! Egy átfogó felmérés alapján a toxikus szereket alkalmazók 66%-a talált kullancsot kedvencében!
Ha már elkezdtétek szedni
Ha mégis úgy döntöttél, hogy beadod neki, azonnali májvédelem szükséges! Ezt természetes módon leginkább a Máriatövis olajjal tudod megtenni, amit kúra szerűen kell megtenned!
Természetesen mindenkinek szíve joga, hogy mit választ, de legyél kritikus és elővigyázatos! Mi amellett döntöttünk, hogy természetesebb módszereket választunk a védelemre és kopp-kopp, szerencsére elkerülnek bennünket a vérszívók és se kedvencünket, se környezetünket nem károsítjuk!
Forrás:
https://www.dogsnaturallymagazine.com/bravecto-nexgard-simparica-oral-flea-tick-preventives-safe/
http://yourpetsneedthis.com/bravecto-nexgard-simparica-ade-reports-jan-mar-2018/
https://www.fogyasztovedelem.hu/Varia_x/kutyabarat_vedekezes.htm