Amit a parvovírusról tudnod kell!
Tartalom
#Hogyan kaphatják el a kutyák a parvovírust?
#A parvovírus okozta betegségek és tüneteik
#A parvovírus megelőzésére vagy a kezelés kiegészítésére javasoljuk
Kikre veszélyes?
A parvovírus elsősorban a kölykökre és a fiatal kutyákra a legveszélyesebb, hiszen nekik gyengébb az immunrendszerük, viszont bármilyen életkorban elkaphatják. A 6 hónapos kor alatti kölyökkutyák a legveszélyeztetettebbek. Ha ebben a korban elkapja, a gyógyulásra csupán 50 % az esélye, orvosi kezelés mellett is. A betegség első 5 napja a legkritikusabb időszak.
Bizonyos fajták (pl. dobermann, német juhász, pitbull, labrador retriever és rottweiler) különösen érzékenyek a parvovírusra. Ha megfertőződtek, ezek a fajták kevésbé ellenállóak a vírussal szemben, mint mások, ezért kisebb az esélyük a felépülésre.
Hogyan kaphatják el a kutyák a parvovírust?
A kutya parvovírust fertőzött kutyák terjesztik ürülékükkel, hányásukkal. Ezért bárhol elkapható, pl.: utcán, parkban, kutyafuttatóban. De akár a madarak, de! akár mi is terjeszthetjük, ha szennyezett talajon jártunk, cipőnk talpával sajnos haza is vihetjük. A vírus pedig 5 hónapon keresztül is életben marad, nagyon ellenálló és nehezen lehet eltávolítani.
A fertőzött kutya nem azt jelenti, hogy nekik tüneteik is vannak, egészséges, felnőtt kutya esetében előfordulhat, hogy semmilyen tünet nem utal a parvovírus jelenlétére.
Ezért kitérnék arra, mennyire fontos, hogy kutyád ürülékét mindig összeszedd, valamint, hogy kedvenced ne találkozzon más kutya székletével! Nem csupán a környezet vagy a háborgó szomszédok miatt, számos más betegséget is „összeszedhet” így, vagy épp a te kutyád fertőzi meg a környéket. Környezettudatos Gazdiként, ajánlom Neked a lebomló és komposztálható kakizacsinkat!
Tünetmentes az egyik kutya, a másik pedig életveszélyes állapotba kerül, hogy lehet ez? A fertőzést számos tényező befolyásolja:
- A kutya kora, egészségi állapota és fajtája;
- Kapott-e védőoltást? Volt-e korábban fertőzött?
- Mekkora fertőzésnek volt kitéve?
A parvovírus okozta betegségek és tüneteik
A vírus megtámadhatja a: bélrendszert, bélgyulladást okozva és a szívet is, szívgyulladást eredményezve.
A bélgyulladás (enteritisis) gyakoribb, mint a szívgyulladás. A kutya a szájon át, közvetlen érintkezés útján (pl: fertőzött talaj) kaphatja el a vírust. Ebben az esetben a vírus a torok szövetei után, bekerül a véráramba, majd megtámadja a bélfalat, nyirokcsomókat, csontvelőt. A belekben vérzés is előfordulhat, és a bélfal begyulladhat.
A szívgyulladás a ritkábban előforduló fajta, és főleg fiatal kölyökkutyákat érint, akiket éppen elválasztottak, így még nem kaptak a vírus ellen oltást, vagy a születést követő első 2 hónapban fertőződtek meg. A szívgyulladás mellett a szívizom károsodását okozza. Tünetei észrevétlenek, bár meglehetősen gyorsan jelentkezhetnek. A kiskutyáknál általában légzési nehézségek, majd pangásos szívelégtelenség lép fel és hirtelen halál következik be. Azok a kölykök akik felépülnek, a későbbiekben valószínűleg, szívproblémával élnek.
Tünetek kölyökkutyáknál
A tüneteket, ahogy említettem több minden befolyásolja (pl.kor, nem, fajta). Minél fiatalabb a kutyus, annál veszélyesebb, komolyabb tünetek jelentkeznek, melyek nagyon gyorsan (12 óra alatt) kialakulnak.
Hányás
Miután a kutya már mindent kihányt, végül sárga epét öklendezik fel.
Hasmenés
A székletnek rendkívül bűzös. Az elején sárgás vagy zöldes színű, majd sötétbarna és folyékony, véres.
Kiszáradás
Ha a kiskutya folyamatosan hány és hasmenése van, mindig fennáll a veszélye a kiszáradásnak, hiszen náluk nagyon gyorsan megtörténhet és életveszélyes állapotba kerülnek nagyon hamar. Ezért nagyon fontos ilyen esetekben, a mielőbbi ellátás. Ennek következtében, több fontos ásványi anyagot, vitamint veszít a kicsi, például káliumot, amely szabályozza a szívverést is. Az alacsony kálium szint pedig szívmegálláshoz vezethet.
Letargia
Kedvenceinknél is az első tünet, ha valami nem stimmel, a letargia. Nem akar játszani, sokat fekszik, alszik.
Étvágytalanság
Mivel a parvovírus a bélfalat károsítja, ezért kutyánknak nem lesz kedve enni.
Egyéb lehetséges tünetek, súlyos fertőzés esetében:
-magas (40°C feletti) láz léphet fel
- csökkent fehérvérsejtszám
- Hányás, hasmenés nélkül: amennyiben bélférgek is vannak a kutyában, hasmenés nélkül jelentkeznek a vírus tünetei, vagy a kutya egyáltalán nem ürít.
A parvovírus kezelése
Sajnos a kutya parvovírusra nincs gyógymód. A legfontosabb része a kezelésnek a kiszáradás veszélyének megelőzése. Az állatorvos szájon vagy intravénásan gondoskodik a folyadék- és elektrolit utánpótlásról, hányást csillapítását megkezdi. Betegség súlyosságától függően, akár vérátömlesztés is szükségessé válhat. A másodlagos baktériumfertőzések elkerülése miatt, illetve a bélgyulladás kezeléseként antibiotikumot, gyulladáscsökkentőket, szteroidokat alkalmaznak.
A parvovírus esetében, fontos, hogy meleg, nyugodt helyen legyen a kisbeteg, általában kórházi ellátást igényel a betegség, sajnos a kezelések ellenére, nagyon sok kutyust legyőz a vírus.
A parvovírus megelőzésére vagy a kezelés kiegészítésére javasoljuk
Mind a megelőzésként, gyógyszeres kezelés mellett vagy amikor a kutya felépül, természetes módon erősítheted kedvenced, ezáltal gyorsíthatod a felépülési folyamatot.
Immunerősítő javaslatok:
- Spirulina alga: Kutyák számára méregtelenítő, immunerősítő, bélflóra támogató hatással bír. Magas klorofill-, aminosav- és ásványianyag-tartalommal rendelkezik. Tartalmaz többek között B1, B2, B3 , A és E vitamint, nyomelemeket például vasat is.
- Ezüstkolloid, természetes antibiotikum kutyádnak. Az ezüst kolloidot évszázadok óta használják baktérium-, gomba- és vírusellenes tulajdonsága miatt. Éppen ezért kiváló immunerősítő hatással bír, kedvenced nagy segítsége lehet fertőzések idején
- Echina Dog: Fokozza a szervezet védekező rendszerének aktivitását, a fertőzések gyorsabb lefolyásúak, a betegségek utáni felépülés is gyorsabb. A préslé aktiválja a szervezet saját védekezőképességét, gazdag természetes antioxidánsokban és C-vitaminban.
- Kolosztrum: Antitesteket (immunglobulinokat) tartalmaz, amelyek ellenállóbbá teszik szervezetét a betegségekkel szemben, továbbá a sejtképződéshez szükséges növekedési faktorait, a laktoferrin és a transzferrin természetes antibiotikumokat, az összes aminosavat és vitamint, MSM-t is tartalmazza
Emésztőrendszer megerősítésére
- Amennyiben elkapta a kutyád és antibiotikumokkal kezelték, javasoljuk máriatövis olajjal méregteleníteni, a szervezete regenerálódását segíti.
- A probiotikumok hozzájárulnak a jó bélbaktériumok szaporodásához, a bélflóra helyreállításához, így ez is fontos kiegészítője gyógyszeres kezelésnek és utána is.
- A Happy Tummy gyógynövénykeverék segíti kutyusod emésztését, amely a bélgyulladást követően nagy segítség neki.
A parvovírus megelőzése
A parvovírus terjedésének megakadályozása érdekében ne feledd:
- Oltásokat kapja meg mindig időben kedvenced!
- Szedd össze az ürüléket, hogy védd a környezeted lebomló zacskóval!
- Kedvenced táljait, fekhelyeit megfelelően fertőtlenítsd!
Ha bármennyire is vigyáztál, bekövetkezik, hogy elkapta kutyád, mielőbb vidd orvoshoz, hogy a megfelelő kezelést kaphassa, a gyógyulását segítsd természetes gyógynövényekkel!