Védekezz a kullancsok ellen természetes módon (is)!
Tartalom:
#Kullancsokról
#A kullancs helyes eltávolítása
#A kullancscsípés helyének kezelése
#Gyógynövénnyel kullancsok ellen
Kullancsokról
Az év nagy részében a Gazdik nagy félelme, hogy mi lesz ha kullancs megy a kedvencébe? Ez a félelem megalapozott, hiszen a különböző kullancsfajok különféle betegségeket adhatnak át, nem csak nekünk, a kutyáknak is. Néhány ilyen betegség: a Lyme-kór, a foltos láz, a vérzéses kullancsláz és a babézia. Ezek a fertőzések a kullancs nyálán keresztül jutnak a szervezetbe, miközben az a kutya vérével táplálkozik, és sajnos nehéz és hosszú felépülés vár rá, hiszen életveszélyes állapotot is okozhatnak.
Ellentétben más parazitákkal a kullancsok rövid ideig tartózkodnak négylábú barátainkon, ez viszont pont elegendő ahhoz, hogy nagyobb bajt is okozhassanak.
Általánosan elmondható, hogy a kullancsok körülbelül 24–48 órán keresztül tapadnak a gazdaszervezethez (pl. kutyához), mielőtt a átjutnak a szervezetébe a bacik. Ezt sajnos különböző tényezők befolyásolhatják, mint például a baktérium fajtája.
Éppen ezért, nagyon fontos, hogy alaposan nézd át kutyusod, a séták, kirándulások után, annak érdekében, hogy mielőbb eltávolíthasd a kullancsot. Ezzel csökkentheted a fent felsorolt betegségek esélyét!
A jó hír az, hogy csak azért, mert kullancsot találsz a kutyán, még nem jelenti azt, hogy kedvenced beteg lesz, de fő az óvatosság! Magyarországon is sok olyan terület van, amely tele van kullancsokkal.
Kép forrás: Pfizer, Fertőzött kullancsok előfordulásának térképe, 2020
A kullancs eltávolítása
A kullancsok délelőtt (8 és 11 óra között) a legaktívabbak, áprilistól októberig pedig a legnépesebbek. Ezekben a hónapokban különösen oda kell figyelnünk, és minden séta alkalmával ellenőrizni kell a kutyát. Ez viszont nem azt jelenti, hogy az év többi szakában nem kerülhet kutyánkba!
✔️ Séta vagy túra után azonnal vizsgáld át a kutya bundáját és bőrét hogy nem szedett-e össze kullancsot. Természetesen az egész testet át kell nézni a feje búbjától a farkáig, de mivel a kullancsok az eldugott, meleg, vérbő területeket kedvelik, különös figyelemmel légy a hónalj, a nyakörv alatti, a hátsó lábakat és lábujjak között területekre, és ne felejtsd el a kis pofáját sem. A leglehetetlenebb helyeken találtak már Gazdik kullancsot.
✔️ Ezenkívül, ha kullancsfertőzött helyen élsz, bolhafésűvel óvatosan fésüld át a kutya szőrét, hogy eltávolítsd azokat az apró kullancsokat, amelyek még csak a szőrén találhatók meg.
✔️ Ha kullancs már befúrta magát, csipesszel kell eltávolítani, a lehető leghamarabb, a következő módon:
- Fogd meg a kullancsot a csipesszel a lehető legközelebb a fejhez, ne a testénél fogj rá, mert akkor a fej beszakadhat a bőrbe. Ehhez a legjobb, ha kullancs eltávolító csipeszt használsz, amellyel gyorsan és higiénikusan tudod ezt megtenni!
- Határozott mozdulattal, a kullancsot nem összepréselve, húzd egyenesen kifelé, csavargatás nélkül.
Ne félj kiszedni, sokkal rosszabbul hangzik, mint amilyen, viszont ha gyorsan megtalálod és eltávolítod, minimalizálod az esélyét annak, hogy gondot okozzon!
Videón is szeretnénk szemléltetni, hogyan kell helyesen eltávolítani a kullancsot kutyádból:
FONTOS TUDNOD:
❌ Ne nyúlj a kullancshoz, mert megfertőződhetsz!
❌ Ne felejts el kezet mosni a kullancs eltávolítása után! A csipeszt is mosd meg és fertőtlenítsd le!
❌ Ne használj irritáló anyagokat, mielőtt kiszeded. Ezzel csak azt éred el, hogy a vérszívó több nyálat enged a kutya testébe, növelve ezzel a fertőzés továbbadásának esélyét.
A kullancscsípés helyének kezelése
Miután eltávolítottad a kullancsot a kutyádból, használhatsz természetes alapanyagokat is a seb fertőtlenítésére:
- A manuka méz antibakteriális, vírusellenes, antioxidáns, antiszeptikus, gyulladáscsökkentő és gombaellenes hatású, illetve rendkívül hatékony immunrendszer erősítő és számos egészségügyi probléma tüneteinek enyhítésére megfelelő kutyáink és macskáink esetében is. A kullancscsípés helyét vékonyan bekenheted vele.
- Aloe vera olaj szintén kiváló fertőtlenítő. Aznap többször is alkalmazd és a csípést követően még 2-3 napig.
Gyógynövényekkel kullancsok ellen
A kullancsok kezelésének legjobb módja, a megelőzés! Többféle spot-on készítmény, tabletta és nyakörv is kapható, ám ezek többségében rovarirtók, melyek nem feltétlenül a távoltartásra lettek kifejlesztve, nem repellens hatásúak (de léteznek már ilyenek is). Azt a célt szolgálják, hogy a kullancs elpusztuljon, miután megcsípte kedvencünket és fogyasztott a rovarölőt tartalmazó vérből. Ugyan szemléletünk a természetességet részesíti előnyben, azonban be kell látni, van olyan helyzet, amikor elkerülhetetlenek a kemikáliák, például ha olyan helyen éltek, ahol rengeteg a kullancs, vagy sokat kirándultok. DE! Szeretnénk leszögezni, hogy 100%-os védelem kemikália esetén sem garantált, ezért érdemes minden oldalról támogatni kutyánk védelmét.
A kullancsok elriasztására már a népi természetes gyógymódok között is alkalmaztak különböző gyógynövényeket és illóolajok. Ezeket az összetevőket tartalmazzák az alábbi termékek is:
- My Bulldog permet, levendulát és citromfüvet tartalmaz, amely nem csupán a kullancsok távoltartásában segíthet, hanem a szúnyogok esetében is. Emellett antibakteriális és gombaülő hatásuk is közismert. Mivel teljesen természetes, érzékeny bőrű kutyusoknak is bátran javasoljuk a használatát, a bőrt és a szőrzetet is ápolja!
- Geránium illóolaj: A kullancsok kifejezetten kellemetlennek találják az illatát. Alkalmazz 1-1 cseppet különös tekintettel a kutya nyakára, hátára, mellére, lábára és farkára, de kerüld el a szemeket. Figyelj rá, hogy valóban 1-1 csepp legyen, hiszen kedvenced érzékenyebb a szagokra, mint Te!
- Vegyszermentes ultrahangos kullancs és bolha riasztó medál-Tickless: Az ultrahangos technológia magas szintű védelmet nyújt a legelterjedtebb kártevők és paraziták ellen, mint például a kullancsok és a bolhák, mely hatékonyságát egyetemi kutatások támasztják alá! Sem Neked, sem kedvencednek nem zavaró. Hosszútávú megoldás hiszen 12 hónapig működik, de tölthető verzió is létezik belőle! A hatékonysága 94%-os, és sem kedvencednek, sem a környezetnek nem káros!
- Neem olaj: antiszeptikus és antibakteriális, helyileg alkalmazható bőrfertőzésekre is, A salanin és meliantriol anyagok a rovarok számára riasztó szagúak és undorító ízűek. Kókuszolajjal együtt is használhatod, hogy fokozd a hatását!
- Kókuszolaj: Fogyasztva is kiváló tulajdonságairól ismert, azonban külső használat esetén nem csak a száraz tappancsokra és orra vethető be. Szintén repellens hatású, ha séták előtt vékonyan bemasszírozod kedvenced szőrébe, bőrébe, főleg a kullancs veszélynek kitett testrészeken.
Belsőleg is támogathatod kedvenced védelmét:
- Fokhagyma: A népgyógyászatból ismert lehet, többek közt az egyik legrégebbi rovartávoltartóként. A fokhagyma vegyületei bőrön keresztül is kiválasztódnak, és a kullancsok valamint a bolhák inkább elkerülik.
- A feketekömény por: Nem csupán belsőleg hasznos kedvencednek, hanem külsőleg is! A kullancsok, szúnyogok és bolhák sem kedvelik! Belsőleg add 12 héten keresztül kúraszerűen. Külsőleg: Keverd össze 1 dl vízzel és 2-3 naponta fújd be vele kutyád bundáját!
- Ha tablettával (is) védekeztek, javasoljuk a máriatövis olaj használatát, hogy tehermentesítsd kedvenced máját!
Itt leírtunk 4 receptet kullancsriasztás természetes kiegészítésére, olvasd el, ha érdekel!
Ne feledd, hogy nem szabad egyetlen kullancs elleni védelmet használni, különösen, ha magas kockázatú területen éltek, kombináld a lehetőségeket, hogy megóvd kedvenced!