A bűzmirigyről
Tartalom
Mik is azok a bűzmirigyek?
A bűzmirigyek valójában kis zsákocskák, amelyek a kutya végbélnyílásának mindkét oldalán megtalálhatók, a végbélnyílás alatt, körülbelül 4 és 8 óra irányában. Apró csatornái a külvilág felé nyílnak. A zsákok erős, bűzös anyagot tartalmaznak, amelyben feromonok találhatók.
Ez az anyag elsősorban egyfajta kommunikációs eszközként, a terület megjelölésére szolgál, vagy rendkívüli félelem kifejezésére.
A bűzmirigyek rendszerint székletürítés során tisztulnak: a széklet nyomást gyakorol a mirigyekre, azok pedig váladékot termelnek, segítve a széklet kiürülését.
A váladéknak erős szaga van, amely kellemetlen számunkra, de hasznos a kutyák számára: a területük megjelölésére vagy más kutyákkal való kommunikáció szempontjából.
Mikor kell kinyomni a kutya bűzmirigyeit?
Ha kutyád egészséges, edzett és természetes, kiegyensúlyozott étrenden él, akkor nagy eséllyel rendszeres a bélmozgása, és a széklet elég szilárd ahhoz, hogy magától kitisztuljon a mirigy. Fontos, hogy nem a betonkemény széklet az, ami esetlegesen megoldja a problémát!
Van néhány – a következőkben felsorolt – ok, amelyek miatt egyes kutyák nem képesek természetes úton üríteni a mirigyeket.
Ez a váladék felhalmozódásához és besűrűsödéséhez, valamint a csatorna eltömődéséhez vezet. Elképzelheted, hogy ez az állapot mennyire kényelmetlen a kutya számára.
A bűzmirigy elzáródás bármikor kialakulhat, így fontos tudni, hogyan kell kézzel kinyomni a bűzmirigyeket. Szeretném kiemelni, hogy csakis szakszerű kinyomás nyújt segítséget, a nem megfelelően kinyomott bűzmirigy sokkal komolyabb gondokat okoz! Legjobb, ha állatorvosra bízod a műveletet! Azonban, ha a zsákocskák üresek, de a szánkázás továbbra is fennáll, akkor valószínűleg a kutyának más problémái vannak: pl. galandféreg fertőzés, allergia vagy akár hátfájás.
Bűzmirigy elzáródás kutyáknál
Amikor a mirigyek nem tudnak kiürülni, a csatornák eltömődhetnek. A mirigy megtelik váladékkal, ezt az állapotot bűzmirigy elzáródásnak nevezzük.
A bűzmirigy elzáródás jelei
- A kutya folyamatosan szánkázik a padlón (ülő helyzetben mellső lábaival húzza magát előre), hogy megpróbálja kiüríteni a zsákokat, néha csúnya, barnás "féknyomokat" hagyva maga után.
- Folyamatosan nyalogatja a végbél területét
- Kergeti a saját farkát
- Erős, rossz halszag érezhető a mirigy területéről.
A bűzmirigy elzáródás okai
- Nem megfelelő étrend - például a magas gabonatartalmú étrend nem előnyös, mivel a kutyák nem tudják jól megemészteni a gabonaszemeket, és ez az emésztőrendszer gyulladását okozhatja. A gabona gyakran allergiát is előidéz. Az allergiák és az emésztőrendszer gyulladása szintén mirigyproblémákat okozhat.
- Székrekedés vagy ritka bélmozgás
- Lágy széklet
- Elhízás - tény, hogy a túlsúlyos kutyák végbél körüli izmait vastagabb zsírszövet borítja. Ez megnehezíti a váladék széklettel együtt történő távozását.
- Kevés testmozgás
- Stressz - A frusztráció vagy a stressz gyakran eredményez puha székletet. Ezzel viszont csökken a bűzmirigy váladékának természetes ürülése.
Bűzmirigy ürítésének segítése természetesen
Alkalmazz gyógynövényes borogatást. Egy liter meleg vízbe tégy egy teáskanál körömvirágot, kamillát vagy vörösherét. Áztass egy kis törölközőt a gyógynövényes oldatba és tartsd a kutyus hátsóján kb. 5 percig.
Bűzmirigy tályog
Ha a bűzmirigy nem ürül ki megfelelően, akkor a terület megfertőződhet, tályog alakulhat ki a mirigyben, amely a bőrön keresztül tör ki. A mirigy csatornákon bejutó baktériumok is okozhatnak fertőzést.
Amikor a mirigyváladék nem tud kiürülni, hanem megreked, eltelíti a zsákokat, a felette lévő bőr felnyílik és a genny ott folyik ki. Belegondolni is rossz, milyen fájdalmas ez a kisállatnak.
A bűzmirigy tályog jelei
- Duzzanat a végbélnyílás két oldalán
- A fenék területe vörös színű (később lila)
- Erős fájdalom a farok vagy a végbélnyílás környékén
- A kutya folyamatosan nyalogatja a végbél területét
- Keserves nyüszítés a fájdalom miatt
- Széklet visszatartás, a fenéktáji fájdalom miatt
Kezelés
A bűzmirigy tályog hagyományos kezelése a műtét: a zsákocska felnyitása, tisztítása, kiürítése és fertőtlenítő oldatos öblítése, valamint antibiotikum szedése.
A bűzmirigy problémák megelőzése
Egészséges ételek
Mint fentebb említettem, fontos a kiegyensúlyozott, természetes, kiváló minőségű fehérje- és gabonamentes étrend, kiegészítve probiotikumokkal és emésztőenzimekkel. Adj kedvencednek ténylegesen jó minőségű eledelt, mint a Naturavetal hidegensajtolt, könnyen emészthető tápjai.
Megfelelő testmozgás és ingerek
A rendszeres testmozgás elősegíti a bűzmirigyek spontán kiürülését is. Ha lehetséges, vidd ki a kutyát naponta legalább kétszer 15-20 perces futkározásra, ahol találkozhat/érezhet más kutyusokat is, ez megalapozza a természetes bélmozgást.