Checklist, amire szükséged lesz új (kis)kutya érkezésekor!
2018. 11. 08. 16:11:00
Az előző támpontok alapján már biztosan tudod, hogy honnan és milyen kutyát szeretnél.
Nézzük, mire van szükséged az új családtag megérkezésekor!
Az utcára csak a megfelelő alapimmunizálás után léphet, de érdemes már otthon hozzászoktatnod a nyakörvhöz, pórázhoz. Mindenképp kényelmes, vastagabb darabot válassz! Amennyiben hámra esik a választásod,rövid orrú, légcsőszűkületre hajlamos fajtáknál javasolt a használata pl.: mopsz. Célszerű olyat választanod, amit lehet állítani, hiszen gyorsan növésnek indulnak a picik, így nem kell két hetente újat vásárolnod.
Kölyök állat esetén válassz állványos, vagy tapadófelülettel ellátott tálakat! Ha műanyag edényeket szeretnél, figyelj, hogy ne tartalmazzanak káros anyagokat, melyek a nedvesség hatására kioldódhatnak. Figyelj a tálak méretére, se túl kicsi, se túl nagy ne legyen, bár gyorsan növekednek, de még nagytestű kutyusnak is nagy a felnőtt tál.
Több szempontot figyelembe kell venned kiválasztásakor! A még nem szobatiszta kutyusnak érdemes mosható, esetleg vízálló huzatú fekhelyet választani. Nem utolsó szempont a méret sem, ha kölyökkutya érkezik a családba, akkor számolnod kell testméretének növekedésével is. Léteznek öko textil ágyak is, melyek vásárlásával véded a Földet!
Tudtad, hogy már egészen kicsi korban érdemes a fésüléshez szoktatni? Ehhez válassz elsőként egy puhább fésűt, vagy kefét, amely biztosan nem húzza a szőrét! Majd a végleges szőrzet kialakulása után (körülbelül fél éves kor) válts a bundájának megfelelő eszközre! Rövid szőrűeknek ajánlom a Lila Loves It rövid szőrűeknek fésűt és később a szuper Zooro kefénket. Hosszúra szintén a Lila Loves It hosszú szőrre való fésűjét.
Amíg a kis lurkó cseperedik, mindenképp prémium kategóriás eleséggel etesd (persze ez a továbbiakban sem legyen másképp)! Tudtad, hogy egy kiskutyának napi 3-4x kell ennie? És azt, hogy nehezen viselik a táplálékváltásokat? Mikor megtaláltad a megfelelő eleséget, ne variálj! Amennyiben valamiért váltanod kell, mindenképp 3-4 napos átkeveréssel tedd, ha csak a gyártó mást nem javasol! A Naturavetal junior tápja hidegen sajtolt, így ha a tenyésztőnél mást evett, célszerű élesben váltanod rá, hiszen ebben az esetben a keverés zavarná meg a pocakját. Nem tartalmaz gabonát, szintetikus adalékanyagokat, tartósítószert, aromákat, kizárólag 100%-ban természetes összetevőkből készül, bátran javasoljuk kölyök és junior kutyusoknak. Váltások esetében segítséget nyújt, ha probiotikumot adsz mellé, például a greenman porbiotikumja nemcsak a tápváltásnál segít, de a tápanyagok is könnyebben hasznosulnak.
Ajánlom figyelmedbe Bio kölyökmenüinket is, melyek minden természetes tápanyagot, ásványianyagot és vitamint tartalmaznak tiszta minőségben, amire szükségük van a kezdeti korszakban.
Jutalomként 100% szárított húsos termékeket ajánlok, például a Leiky tréning lazac falatkáit. Ízletesek és nincsenek bennük ízfokozók, adalékanyagok. Könnyen tudod vele az új családtagot tanítani, jutalmazni. A fogváltás egy nehéz időszak a kölykök és a Gazdik életében is, ezért jó, ha mielőbb beszerzel rágni való puhább „csontot”, nehogy a lakás lássa kárát, ezzel hosszú időre lefoglalhatod a picit.
Rágóka!!! Erre mindenképp szükséged lesz, ha kölyök kerül a családba és szeretnéd megkímélni a cipőidet, bútorokat. A fogzás alatt szerezz be egy keményebb, tömör gumi rágókát, melyet a hűtőbe is berakhatsz, hogy rágásnál hűtse az ínyét (akár a babáknál). Az elején érdemes többféle játékot vásárolni, hogy kitapasztald mit szeret. Kezdésnek ne apró darabokból álló dolgokat válassz, nehogy lenyelje őket! Ezek a darabok elakadhatnak a bélrendszerben, melynek könnyen műtét lehet a vége. Webshopunkban találsz méreganyagmentes, környezetbarát játékokat, melyek biztosan elnyerik a pici tetszését.
Szerinted hányszor kell fürdetni a kutyusodat? Kölyökkutyáknál egyértelműen minél ritkábban! Felnőtteknél az évi 5-6 alkalom elegendő. Ha baleset történik, inkább az érintett részeket mosd meg samponnal, öblítsd és töröld szárazra! Mindenképp jó minőségű ápolószereket szerezz be, mert elég 1-2 mellényúlás és bőre szárazzá, korpázóvá válik. Kölyökkutyádnak mindenképp a mybulldog vagy Lila loves it termékeket ajánljuk, semmilyen színezéket, tartósítószert, vegyszert nem tartalmaznak! Emberi sampon használata tiltott!
Milyen egyszerű lenne, ha szobatisztának születnének, ugye? Sajnos nem így van. Ezért szerezz be kutyapelenkákat, amelyre elvégezheti a dolgát, hisz a kölyökkori oltások előtt az utcára még nem viheted!
Túléltétek a pelenkázós időszakot? Szuper! Az utcán viszont másokra is légy tekintettel és mindig szedd össze a kutyád piszkát! Ha a triviális okokat nem nézzük, akkor azért is hasznos, mert ilyenkor látod, hogy mit produkált. Mikor az állatorvoshoz mentek, az első pár kérdés egyike lesz a „milyen volt a bélsara?”. Tehát érdemes képben lenned. Figyelmedbe ajánlom Zooro Kakitündér kakizacskóinkat, mellyel a környezetednek se ártasz, hiszen lebomló és komposztálható is.
Kaphatóak már különféle kakizacskó tartók, melyeket a pórázra rögzíthetsz, könnyen letépheted a zacskót, nagyon praktikus megoldást nyújt.
Boksz vagy szobakennel, felkaptad a fejed? Pedig megfelelően használva biztonságot ad, leveszi róla a falkavezérség nyomását, határokat szab, elkerülhető a szeparációs szorongás kialakulása. Természetesen nem szabad, hogy a kennelben élje az életét, de ha pár percet, vagy órát egyedül kell hagynod, akkor nyugodtan megteheted, ő is nyugodt lesz „kuckójában”.
Ha nem szeretnéd használni, mindenképpen tedd kölyökkutya biztossá a lakást, nem csupán azért, hogy a Gazdit ne kergesse az őrületbe, hanem magában sem tudjon kárt tenni, hiszen a kölykök mindenre kíváncsiak. Érdemes a kábeleket, mérgező növényeket, számára elérhetetlen helyre pakolni.
Bármikor történhetnek kisebb balesetek, sérülések, így jó, ha szükség esetén otthon azonnal van mihez nyúlnod! A Lila Loves It elsősegély csomagjában mindent megtalálsz, amire szükséged lehet!
Ha már kimerészkedhettek az utcára és esetleg tanítod is, a póráz nélküli sétára, mindenképp hasznos kiegészítője a mindennapjaitoknak.
A nevén kívül, a telefonszámod is belegravíroztathatod, ha elkóborolna. Ugyan a chip alapján megtalálnak, de többnyire csak állatorvosoknál és pár helyen leolvasható, így ez gyorsabb és egyszerűbb, ha biztosra akarsz menni.
A kölyköknek a növekedés fázisában, több tápanyagra van szükségük, hasznos ha az eledelét kiegészíted! Ész nélkül azonban nem szabad belevágni, kérd szakember vagy állatorvosod tanácsát ezügyben!
Az új kis családtagoknál, bármennyire is megteszünk mindent, előfordulnak bizony balesetek, és nem a pelenka lesz az egyetlen célpont a kis és nagy dolgok elvégzésére. Emiatt jó, ha felkészülsz környezetbarát tisztítószerekkel és kéztörlővel.
Ha hozzád kerül a kölyök, állatorvost kell keresned számára, aki nem csupán a kötelező oltásokat, chipet adja be, hanem nyomon követi a kicsi fejlődését, hasznos tanácsokkal lát el vele kapcsolatban. Érdemes tájékozódnod a környéteken, hova fogod vinni kedvenced.
Remélem sikerült együtt összeállítanunk a kezdőcsomagot! Sok örömöt és egészséget kívánok az új családtaghoz!